banner39

Almanya'da ırkçı parti yasaklanıyor

Almanya'da Federal İçişleri Bakanı Friedrich ile eyalet içişleri bakanları, aşırı sağcı NPD'nin yasaklanması yönündeki çabaları sürdürme kararı aldı.

Avrupa 22.03.2012, 23:14 23.03.2012, 07:20
Almanya'da ırkçı parti yasaklanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, eyalet içişleri bakanlarıyla, aşırı sağcı Almanya'nın Milliyetçi Demokratik Partisi'nin (NPD) kapatılması için çabaların sürdürülmesi yönünde karar aldıklarını söyledi.

Friedrich, Berlin'de düzenlenen, ''İçişleri Bakanları Konferansı''ndan sonra yaptığı açıklamada, NPD içinde faaliyet gösteren Anayasayı Koruma Dairesi ajanlarının görevlerine son verilmesi ve aşırı sağcılar hakkında sistematik bir şekilde delil toplanmasını kararlaştırdıklarını belirtti.

Tüm bakanların, NPD'nin anayasa düşmanı bir parti olduğu ve kapatılması gerektiği konusunda görüş birliğinde olduğunu ifade eden Friedrich, ancak 2003 yılında yaşanan bir başarısızlığın tekrar gündeme gelmemesi için ajanların faaliyetlerine son verilmesinin şart olduğunu kaydetti.

Alman Hükümeti, Federal Meclis (Bundestag) ve Federal Eyalet Temsilciler Meclisi (Bundesrat) tarafından 2003 yılında NPD'nin yasaklanması için Anayasa Mahkemesi nezdinde ortak girişimde bulunulmuş, mahkeme, parti içinde muhbirlerin görev yaptığı gerekçesiyle davayı düşürmüştü.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?