Almanya'da ırkçı parti yükselişte

Güncel bir ankete göre, Alman ırkçı populist parti AfD, doğu eyaletlerinde oylarını yüzde 16'ya yükseltmiş gözüküyor

Avrupa 09.12.2015, 10:56 09.12.2015, 11:09
Almanya'da ırkçı parti yükselişte

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın doğusundaki eyaletlerde, AB karşıtı ırçkı populist parti Almanya Alternatif Partisi AfD'nin oylarının yüzde 16'ya yükselebileceği belirlendi. Haftalık dergi Stern ve özel televizyon kanalı RTL için yapılan seçim trendi anketine göre, ülke genelinde Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU geçen haftaya göre bir puan kaybederek oyları yüzde 38'e düştü.

Alman Hür Demokratlar Partisi FDP de bir puan kaybederek yüzde 4'e düştü ve böylece Federal Parlamentoya girmek için gerekli yüzde 5'lik barajı aşamadı. Irkçı populist parti AfD ise oylarını iki puan artırmak suretiyle yüzde 8'e yükseldi. Sosyal Demokrat Parti SPD yüzde 24'te, Yeşiller ise yüzde 10'da kalmaya devam ediyor. Sol Parti'nin de oyları değişmeyerek yüzde 9'da kaldı.

Almanya'da seçime katılmayanlar ve kararsızların oyları ise bir hafta öncesine göre 3 puan artarak yüzde 36'ya yükseldi. Yüzde 7'lik oy oranı ise küçük partiler arasında paylaşıldı.

BAVYERA'NIN YÜZDE 10'U AfD'Yİ SEÇEBİLİR

Almanya genelinde AfD'nin oylarındaki 2 puan artışın, seçime katılım oranındaki düşüş nedeniyle görüldüğü bildirildi. Geçen haftaya göre seçime katılım oranı tahmini yüzde 67'den yüzde 64'e düştü.

Oy kullanmayanların sandık başına gitmesi halinde AfD'nin Doğu Almanya'da oylarını iki kat artırarak yüzde 16'ya yükselmesini sağlayacağı kaydedildi. Güneydeki Bavyera Eyaletinde ise ırçkı partinin yüzde 10'a yükselebileceği bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?