Almanya'da ırkçı şiddet artmaya devam ediyor

Almanya'da istatistiklere göre her geçen gün ırkçı şiddet artıyor, en büyük artış Kuzey Ren-Westfalya Eyaletinde görülmekle birlikte, genel olarak doğusunda daha fazla artış olduğu belirlendi.

Almanya'da ırkçı şiddet artmaya devam ediyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Parlamentosunda Sol Parti tarafından verilen soru önergesine Federal İçişleri Bakanlığı tarafından verilen cevapta, ülkede en fazla ırkçı şiddetin doğudaki Brandenburg Eyaletinde görüldüğü ortaya çıktı.

Bakanlık verilerine göre bu eyalette geçen yılki ırkçı şiddet oranı 100 binde 2,98 olarak belirlendi. İkinci sırada başkent Berlin'de (eyalet şehir) 2,81, Thüringen Eyaletinde 2,27 ve Mecklenburg-Vorpommern Eyaletinde 2,19 olarak tesbit edildi. Almanya genelinde ırkçı şiddet artışlarına yüzde olarak bakıldığında, en büyük artışın batıda en çok sayıda yabancının yaşadığı Kuzey Ren-Westfalya NRW Eyaletinde görüldü. 2013 yılında ırkçı şiddet her 100 binde 1.09 iken geçen yıl bu rakam 2,11'e yükseldi.

Eyaletlerdeki politik suçlar 2011 yılına kadar, iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının yıllık raporlarında görülüyordu. Federal İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, raporun formatı küçültüldüğünden, ırkçı şiddetle ilgili rakamlarda da 'genel bir azalma'dan bahsetti. Sol Parti milletvekili Martina Renner, bu verilerin tehlikeli neonazi eylemlerinin nerede nasıl bir gelişme gösterdiğini izlemek için çok önemli olduğunu belirterek, Bakanlığın bu açıklamasını eleştirdi. Irkçı eylemler hakkındaki istatistiklerin, hangi bölgede polisiye önlemlerin daha başarılı olduğunu da ortaya koyduğunu kaydetti.

Diğer taraftan Alman Gazeteciler Birliği DJV de, gazetecilerin neonazilere karşı daha iyi korunmasını taleb etti. DJV Genel Başkanı Michael Konken, neonazilerin yaptığı gösterilerde muhabirlerin tehdit edilerek korkutulmaya çalışıldığını bildirdi. Konken, bu tür gösterilerde polisin daha çok trafiği düzenlemeye yoğunlaştığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 10:54
banner53
YORUM EKLE

banner39