Almanya'da ırkçı şiddet rekor düzeyde arttı

Almanya'nın iç istihbaratından sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı yıllık raporuna göre, ülkede ırkçı motifli şiddet eylemleri son yedi yılda rekor düzeyde arttı.

Almanya'da ırkçı şiddet rekor düzeyde arttı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da dün kamuoyuna sunulan Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı yıllık raporuna göre, geçen yıl ırkçı saldırılar bir yıl öncesine oranla yüzde 23,6 arttı. Raporda toplam 990 ırkçı şiddet eyleminin kaydedildiği bildirildi. Böylece ırkçı saldırılar 2008'den bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Rapordaki verilere göre geçen yılın ilk altı ayında 150 mülteci yurduna saldırı yapıldı. Mülteci yurtlarına yapılan saldırıların aşırı şekilde artmasının endişe verici olduğunu ifade eden Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, bu yıl saldırıların daha da artabileceğini söyledi. Geçen yıl toplam 170 mülteci yurduna ırkçı saldırı yapıldığı tescil edildi. Saldırıların çoğunluğunda yurt binalarına hasar verilerek, ırkçı propaganda ihtiva eden eylemler yapıldı.

De Maiziere, ırkçı saldırılara karşı kesin tavır gösterilmesi gerektiğini, toplum içinde korkuya neden olan bu eylemlere suskun kalmanın doğru olmadığını belirtti. Federal İçişleri Bakanı her ırkçı saldırının aynı zamanda hukuk devletine ve bu devletin her vatandaşına yapılmış bir saldırı olduğunu ifade etti.

SELEFİ İSLAMCILIK TEHLİKESİ

Alman istihbarat raporunda ülkede giderek sayıları artan Selefi Müslümanların da bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekildi. Rapora göre geçen yıl Almanya'daki selefi Müslüman sayısı, bir yıl öncesine göre 5 bin 500'den 7 bine yükseldi.

Federal İçişleri Bakanı De Maiziere, son günlerde yapılan 'vahşice' saldırıların korku ve endişe yaydığını, bunun kendilerini yıldırmayacağını, erken teşhis ve caydırıcı tedbirlerle bu tür eylemlere neden olan radikalliğin artışının önleneceğini bildirdi.

İstihbarat raporuna göre geçen yıl solcular tarafından yapılan şiddet eylemlerinde neredeyse hiçbir artış görülmedi. Geçen yıl aşırı solcular tarafından 995 şiddet eylemi yapıldığı belirlendi. Bir yıl önce de yine aynı miktarda şiddet eylemi tescil edilmişti.

SANAL TEHLİKEDE ARTIŞ GÖRÜLDÜ

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının bu yılki raporunda, ülkeye dışardan yapılan sanal saldırılara da dikkat çekildi. Özellikle Rusya, Çin ve İran'dan siber saldırı tehlikesinin arttığı bildirildi.

Ancak genel olarak her yönden gelmesi muhtemel olan siber saldırı tehlikesinin artışının, Almanya'nın dijital güvenlik açığını büyüttüğü belirtildi. De Maizere, bu yüzden karşı casusluk çalışmalarının güçlenmesi gerektiğini vurguladı.

De Maizere '360 derecelik bakışla' her yöne karşı savunma araştırması yapılacağını, müttefik olan ülkeler yönünden gelen aktivitilerin de aydınlığa kavuşturulması için çalışmalar yapılacağını bildirdi.

ABD istihbarat örgütü NSA'nın Almanya'daki çalışmaları Anayasayı Koruma Raporunda yeralmamakla birlikte, İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen, NSA'nın Almanya'da yaptığı casusluk faaliyetleriyle burada geçerli olan hukuku çiğnediğini dile getirdi.

MİLLİ GÖRÜŞE TAKİP KALDIRILABİLİR

Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı Başkanı Maassen, raporun basına tanıtımında yöneltilen bir soruya verdiği cevapta, uzun yıllardan beri takip edilen Almanya Milli Görüş Teşkilatı IGMG'nin takip listesinden çıkarılabileceğini söyledi.

Maassen, Milli Görüşün çalışmalarını kastederek, teşkilatta yasal İslamcılığa doğru bir değişim gözlemlediklerini belirtti. İstihbarat Başkanı birkaç yıl içinde IGMG'nin anayasa temelleri üzerinde yeraldığını görebileceklerini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 11:35
banner53
YORUM EKLE

banner39