banner39

Almanya'da ırkçı terör örgütüne operasyon

Almanya'nın Saksonya Eyaleti başkenti Dresden'de polis tarafından ırkçı bir terör grubuna operasyon yapıldı, 4 zanlı gözaltına alındı.

Avrupa 06.11.2015, 12:05 06.11.2015, 12:05
Almanya'da ırkçı terör örgütüne operasyon

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın doğusundaki Saksonya Eyaletinin başkenti Dresden'de Başsavcılık ve polis tarafından yapılan operasyonda, ırkçı bir terör örgütünün 4 üyesi tutuklandı. Dresden ve Freital'daki mülteci yurtlarına yapılan saldırılara yardım eden ve eylemi gerçekleştiren terör grubunun 6 erkek ve bir bayan üyesi bulunduğu bildirildi. Yaşları 24 ile 28 arasındaki tutuklananlar arasında 27 yaşında bir de bayan bulunuyor.

Freital ve Dresden'deki 9 evde yapılan aramalarda patlayıcı madde, gamalı haçlı bayraklar ve benzeri nazi propaganda malzemesi ele geçirildi. Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Markus Ulbig, bu operasyonla, eyaletlerinde ırkçılığa karşı gerektiğinde kararlı bir şekilde mücadele edilebileceğinin gösterildiğini söyledi. Bunun tüm eyalette bir mesaj niteliği taşıdığını belirtti.

Yakalananlar arasında bulunan 26 yaşındaki bir ıkrçı hakkında 2 tutuklama emri bulunduğu bildirildi. Bu kişi tutuklanan bayanla birlikte geçen hafta sonu Suriyeli mültecilerin kaldığı bir meskene bombalı saldırı düzenledi. Aynı zamanda bu kişinin yazın mültecilere yardım edenleri takip ettiği ve araçlarına baseball sopasıyla vurarak camını kırdığı, fırlayan cam parçalarının araçtaki bir kişiyi yaraladığı bildirildi. Mülteci yurduna yapılan bombalı saldırıda da bir Suriyeli yaralanmıştı.

Diğer tutuklularla birlikte erkek ve bayanın, mültecilere alternatif barınma projesi hazırlayanlara bombalı ve asitli saldırı yaptıkları, bu saldırıların Dresden'de 3 hafta önce gerçekleştirildiği bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?