banner39

Almanya'da ırkçı teröre geniş çaplı destek

Alman Federal Parlamentosu NSU Komisyonuna gönderilen gizli bir listeye göre ırkçı terör örgütüne destek veren ve doğrudan yardım edenlerin sayısı yüzün üzerinde.

Avrupa 25.03.2013, 17:29 25.03.2013, 17:29
Almanya'da ırkçı teröre geniş çaplı destek

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da 2011 Kasım ayında ortaya çıkarılan neonazi terör örgütünün önceden sanıldığı gibi yalnızca 3 üyesi olmadığı daha önceden ortaya çıkmıştı. Ancak şimde Alman medyasında yeralan haberlerde, ırkçı terör örgütüyle yakın irtibatı olan ve dolaylı ya da doğrudan örgüte yardım edenlerin sayısının daha fazla olduğu bildirildi.

Şimdiye kadar güvenlik kurumlarında saklanan gizli bir listede NSU'ya bağlı neonazilerin sayısının 129 kişi olarak tesbit edildiği kaydedildi. Bu liste Federal Parlamentoda NSU ile ilgili yapılan ihmal ve hataları soruşturmak üzere kurulan NSU Komisyonuna iletildi. Irkçı terör örgütü, iki yıl öncesine kadar istihbarat ve güvenlik kurumları tarafından bir türlü ortaya çıkarılamamış, yeraltında kaldığı 10 yıllık sürede 8'i Türk 1'i Yunan 9 yabancıyı ve bir polis memurunu suikastle öldürmüştü. Köln'de Türklerin yoğun olarak oturdukları Keupstrasse'deki bombalı saldırı ve 15'den fazla banka soygunu da bu ırkçı örgütü tarafından gerçekleştirildi. Örgütün Zwickau hücresine mensup üç üyesinden biri olan Beatae Zschaepe'nin ve örgüte yardım eden dört kişinin yargılanmasına Münih Eyalet Mahkemesinde Nisan ayının ortasında başlanacak. Zwickau hücresi üyelerinden Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt bir banka soygunundan sonra karavanlarında ölü olarak ele geçirilmişlerdi.

Alman medyasında çıkan haberlerde sözkonusu listede yeralan neonazilerin örgüte para, sahte evrak ve silah temin ettikleri belirtildi. Ancak bu haberlerde sözkonusu listede, istihbarat için çalışan muhbirlerden hangilerinin olduğu belli değil. Bu yüzden NSU Komisyonu Perşembe günü tüm eyaletlere birer yazı göndererek, sözkonusu liste ile şimdiye kadar ortaya çıkmamış muhabirlerin kontrol edilmesini taleb etme kararı aldı.

NSU Komisyonu Başkanı Sebastian Edathy, yeni çıkan listedeki sayının çok yüksek olmasının ürkütücü olduğunu, acilen bu listede yeralanlardan kimlerin NSU cinayetlerinden ve diğer eylemlerinden haberdar olup olmadığının ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

Irkçı örgütün ortaya çıktığı 2011 Kasım ayında, Federal Kriminel Dairesi Başkanı Jörg Ziercke, NSU çevresinde geniş bir destek ağının ortaya çıkabileceğini kaydetmişti. NSU'nun içinden çıktığı 'Thüringen Vatanı Koruma' grubundaki üye sayısının bazan 170-180'i bulduğu biliniyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?