banner39

Almanya'da ırkçılar insan avına çıktı

Almanya'nın doğusundaki Thüringen Eyaletinde 15 kadar Alman arabalarıyla, 3 Rumenin bulunduğu bir minibüsü takip ederek taciz ettiler, kaza sonrası polis konvoyu durdurdu.

Avrupa 25.10.2014, 12:44 25.10.2014, 13:19
Almanya'da ırkçılar insan avına çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Thüringen Eyaletinde kendilerine 'vatanı savunanlar' adı veren bir grup ırkçı, Hildburghausen isimli kasabada, bir şirket önünde bekleyen üç Rumeni, 15 kadar arabadan oluşan bir konvoyla takip ettiler. Polis sözcüsünün verdiği bilgiye göre takip sırasında kaza meydana gelince, konvoy polis tarafından durduruldu. Rumenlerden biri kaçarak polis otomobiline sığındı.

'Thüringische Landeszeitung' isimli gazetenin haberinde bölgede hırsızlığı önlemek maksadıyla Almanların bir grup kurduğu ve 'hırsızlara karşı' mücadele etmek istediklerini söyledikleri belirtildi. Almanların takip ettiği Rumenler, daha önce polis tarafından çevrede metal hırsızlığı yapmış olabicekleri zannıyla kontrol edilmiş, ancak buna dair hiçbir delil bulunamamıştı.

Thüringen Eyalet Parlamentosunda Sosyal Demokrat Parti SPD, olayla ilgili açıklama yapılmasını taleb etti. Eyalet meclisi milletvekillerinden Uwe Höhn, 2 hafta önce kurulan sözde 'vatanı savunanlar' grubu hakkında tam olarak bilgi verilmesini istedi. Polis sözkonusu grup hakkında soruşturmaya başladı. SPD'li bir başka eyalet milletvekili Diana Lehmann, 'Thüringen'de 'Hoş geldin' kültürünü oluşturabilmemiz için önümüzde uzun bir yol var anlaşılan.' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?