banner39

Almanya'da 'İslam Cemaati-NRW' kuruldu

Almanya'da en çok sayıda Türk asıllı göçmenlerin yaşadığı Kuzey Ren Westfalya NRW Eyaletinde, Müslümanları temsil eden 'Islamische Religionsgemeinschaft NRW' (IRG-NRW) kuruldu.

Avrupa 28.10.2014, 10:53 28.10.2014, 10:53
Almanya'da 'İslam Cemaati-NRW' kuruldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın NRW Eyaletinde toplam 110 cami derneğini temsil eden 'İslam Cemaati' temsilci çatı kuruluş için Pazar günü Duisburg şehrinde cami dernek temsilcileri biraraya geldiler. IRG-NRW'nin ilk genel başkanlığına Duisburg'ta avukat olarak çalışan Muhammed Işık seçildi. Islamiq.de internet sitesinde yeralan habere göre, Işık IRG-NRW'nin kuruluşunun tüm Almanya'da Müslümanların temsil edilmesi için atılan önemli bir adım olduğunu söyledi. IRG-NRW'nin yönetim kurulu üyeliğine de Funda Yol Gedikli, Levent Altan, Ebubekir Gürbüz ve Dr. Fatih Koyuncu seçildiler.

IRG-NRW, cami derneklerini temsil eden bir birlik niteliğinde ve tüzüğündeki kritirlere uyan tüm cami dernekleri bu birliğe katılabiliyor. IRG-NRW'nin hedefleri İslam dininin korunması, aracılık görevi ve dinin yaşanması. Ayrıca çatı kuruluş üyelerine İslam'ın öngördüğü görevlerini yerine getirmekte geniş bir destek sunuyor. Üyelerinin problemleriyle ilgilenerek, dışarıya karşı temsili görevini de üstleniyor.

IRG-NRW'nin kuruluş toplantısında Milli Görüşe bağlı İslam Şurası Başkanı Ali Kızılkaya ve Almanya Milli Görüş IGMG Genel Sekreteri Mustafa Yeneroğlu da katıldı. Yeni seçilen başkan ve yönetim kurulunu tebrik eden Kızılkaya, Müslümanların güçlü temsilciliklere ihtiyacı olduğunu söyledi ve NRW'deki kardeşlerine başarılar diledi.

Yönetim Kurulu üyesi Funda Yol Gedikli, IRG-NRW'nin kuruluş döneminde 8 ay gibi uzun bir çalışma yaptıklarını ve camilerde aranan şartlar konusunda geniş çaplı bir inceleme gerçekleştirildiğini söyledi.

Ebubekir Gürbüz de birliğe üye olmak için kendilerine başvuran çok sayıda cami bulunduğunu, önümüzdeki aylarda bu başvuruların değerlendirileceğini belirtti. Ayrıca NRW'deki tüm İslami cemaatlerle birlikte çalışarak geniş çaplı bir temsilcilik yapısı oluşturacaklarını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?