Almanya'da İslamcılara daha fazla baskı

Alman Hristiyan demokratlar, İslamcılara karşı kanunların daha çok sertleştirilmesini istiyor.

Almanya'da İslamcılara daha fazla baskı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU iç politika sözcüleri, Wiesbaden'da yapılan bir konferans sonrasında ortak bir bildiri yayınlayarak Almanya'da aşırı İslamcılığa karşı ceza kanunlarının daha çok sertlerştirilmesini taleb ettiler. Ayrıca 2002'den beri uygulanmadığını öne sürdükleri, terör örgtülerinin ve organize suç şebekelerinin reklamlarının da cezayı gerektiren suçlardan sayılmasını istediler.

Hristiyan demokratlar, kundaklama ya da bombalı saldırı düzenleyen terör hücrelerinin de, ceza kanununa tabi tutularak terör listesinde yeralması gerektiğini savundular. Konferans sonrası yapılan açıklamada Alman vatandaşı olmayan Selefi Müslümanların daha hızlı bir şekilde yurtdışı edilmesi taleb edildi. Bildiride, şiddete hazır aşırıların kanunlardaki açıklardan faydalanmaması gerektiği ifade edilerek, Almanya'daki Müslüman kuruluşlara, kararlı bir şekilde aşırı uçlara karşı mesafe koymaları çağrısı yapıldı.

Bir süre önce Alman güvenlik kurumları tarafından yapılan açıklamada Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahale sonrasında Almanya'daki İslamcıların radikalleşebileceği ve terör eylemleri yapabilecekleri iddia edilmişti. Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı Başkan Yardımcısı Catrin Rieband, bölgede savaşan batılı birliklere ve batıya karşı oluşacak kin ve nefretin diğer bölgelere de sıçrayabileceğini söyledi. Ellerinde somut ipuçları bulunmadığını belirten Rieband, buna rağmen bu tür senaryolara karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini vurguladı.

Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich de Suriye'den dönecek İslamcı savaşçılara karşı eyalet yönetimlerini uyarmıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 14:11
banner53
YORUM EKLE

banner39