banner15

Almanya'da İslamofobi artıyor

Almanya’da yapılan anketler, İslam düşmanlığında artış görüldüğünü ortaya çıkardı, her üç kişiden ikisi yeni cami inşaasına karşı çıkıyor, her iki kişiden biri Araplara kuşkuyla bakıyor

Almanya'da İslamofobi artıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da yapılan son anketler İslam karşıtlığının giderek arttığını gösteriyor. Kendisine soru yöneltilen Almanlardan yarısı Araplara kuşkuyla baktıklarını söylerken, her üç kişiden ikisi ülkede yeni camiler inşaa edilmesine karşı olduğunu belirtti. Yine yapılan istatistiklerde, Almanların yüzde 70’nin Thilo Sarrazin tarafından yazılan ‘Almanya kendini yokediyor’ isimli kitaptaki ırkçı görüşleri desteklediği tahmin ediliyor.

Bazı kesimlerce ‘sağ popülist hareketler’ olarak tanımlanan İslam düşmanı ve ırkçı partilerin ise halk arasında İslamofobi’nin artmasına rağmen seçimlerde fazla bir şansının olmadığı görülüyor.

Berlin’de 18 Eylül’de yapılacak eyalet seçimlerinde ‘Pro Deutschland’ ve ‘Freiheit’ isimli iki İslam düşmanı partinin oylarının yüzde 3’ü geçemeyeceği tahmin ediliyor. ‘Pro Deutschland’ın Sarrazin’i kullandığı afişler Berlin Eyalet Mahkemesi tarafından yasaklandı.

Norveç’te, İslam düşmanı Breivik’in gerçekleştirdiği katliamların, Alman ‘sağ populist’ partilerini de olumsuz etkilediği tahmin ediliyor. Pro Deutschland’ın düzenlediği ‘İslam’a karşı kongre’ programına sadece 100 kişi katıldı. Hollandalı ırkçı ve İslam düşmanı Geert Wilders’in ikinci defa davet edildiği toplantı için ise şimdiye kadar 500 biletin ancak satılabildiği bildirildi.

Bu iki ‘sağ popülist’ partilerin oy oranlarının düşük olmasına rağmen Alman toplumu içerisinde giderek artmakta olan İslam karşıtlığı uzmanlar tarafından endişe verici olarak görülüyor.  Siyaset bilimci Hajo Funke, İslam düşmanı bu partileri ırkçılığın ‘hafif’ dozajlıları olarak niteliyor. Funke bu hareketlerin toplum içerisinde İslam düşmanlığını artırabileceği yönünde uyarıda bulunuyor. Merkezi Berlin’de bulunan ‘Sağ populizmi durduralım’ hareketinden Dirk Stegemann, toplum içerisinde İslam karşıtlığının artmasının, bu iki partiden çok daha tehlikeli olduğuna dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2011, 15:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35