banner15

Almanya'da işsizlerin birçoğu açlıkla karşı karşıya

Almanya'da işsizlik ve sosyal yardım alanların birçoğunun açlık tehlikesine düşecek şekilde mali sıkıntıya girdikleri bildirildi.

Almanya'da işsizlerin birçoğu açlıkla karşı karşıya

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da işsizlik parası ve sosyal yardımdan oluşan 'Hartz 4' isimli devlet yardımıyla geçinenlerin birçoğunun geçim sıkıntısı içinde oldukları bildirildi. Geçen seneki verilere göre, bu yardımı alanlardan yüzde 34,6'sının büyük bir mali sıkıntı içinde oldukları ve en az iki günde bir tam olarak karınlarını doyuramadıkları belirlendi.

Sol Partiden federal meclis grup başkan yardımcısı Sabine Zimmermann'ın Federal İstatistik Dairesinden taleb etmesi üzerine verilen cevapta, bir yıl içinde bu şekilde devlet yardımı yeterli olmayanların sayısının 48 bin artarak 1,07 milyona yükseldiği kaydedildi.

Federal İstatistik Dairesinin verilerine göre, işsizlik parası alan her beş kişiden biri, yani yüzde 19,1'i, kira ve diğer temel ihtiyaçlarını ödemekte büyük zorluklar yaşıyor. 2013'ten geçen yılın başına kadar bu durumda olanların sayısı 62 bin artarak 590 bine yükseldi.

İşsizlerin yüzde 18'i, ödeyebilecek durumda olmadıkları için kışın evlerini yeterince ısıtamadılar. Geçen yıl ülke genelinde işsizlerin yüzde 30,9'u büyük bir maddi sıkıntı içinde yaşadı.

HARTZ 4'ÜN 500 AVROYA YÜKSELTİLMESİ İSTENDİ

Sol Parti milletvekili Zimmermann, işsizlerin sosyal güvenliğinin her geçen gün daha da kırılgan ve zayıf bir duruma dönüştüğünü belirterek uyardı. Geçim limitinin aşağı çekilmesini büyük bir skandal olarak değerlendiren Zimmermann, Hartz 4 reformlarını eleştirdi.

Zimmermann, işsizlik ve sosyal yardımın birleştirildiği bu yardımın kişi başına aylık 500 Avroya yükseltilmesini taleb etti.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 11:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35