Almanya'da Katolik Başpiskoposluk iftar veriyor

Almanya'nın başkenti Berlin Başpiskoposluğu, Müslümanları iftar yemeğine davet etti.

Avrupa 09.07.2015, 11:33 09.07.2015, 11:33
Almanya'da Katolik Başpiskoposluk iftar veriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Berlin Başpiskoposluğunun ilk defa Müslümanlara bir iftar yemeği vereceği bildirildi. Berlin Katolik Akademisinde yarın verilecek iftarda Kur'an-ı Kerim tilaveti ve yemek duası yapılacak. Akşam saat 21.28'de oruçların açılacağı iftar yemeğine, Asya ve Avrupa çalgılarının birarada kullanıldığı Berlin 'Orient Ensemble' orkestrası müzikle eşlik edecek. Programda ayrıca 'Almanya'da İslami Manevi Hizmet' konulu bir de seminer verilecek.

Başpiskoposluk yöneticisi Tobias Przytarski, iftar programıyla ilgili yaptığı açıklamada, Ramazan ayının Müslüman inancının hayata geçirilişinin bir işareti olduğunu ve buna kendilerinin de değer verdiğini göstermek istediklerini, ayrıca inançlar üzerine konuşmak için bir fırsat olarak değerlendirmek istediklerini söyledi.

Başpiskoposluk dinler arası diyalog bölümü yöneticisi Vera Krause, Müslümanların geleneğine uygun bir davet düzenlenmesinin kilise içinde tartışıldığını, ancak Berlin gibi çok dinli bir şehirde böyle bir davetin gerekli olduğunu belirtti. Krause, iftar davetinin, dini bir gelenek olarak oruç tutan Hristiyanlar tarafından 'inanç kardeşliği jesti' olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?