banner39

Almanya'da kene sezonu başladı

Almanya'da havaların ısınmasıyla birlikte birçok bölgede kene sezonu da başladı, riskin en fazla olduğu yerler Almanya'nın güney batısında bulunuyor.

Avrupa 20.03.2012, 17:38 20.03.2012, 17:38
Almanya'da kene sezonu başladı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da sıcakların yükselmesiyle birlikte birçok bölgesinde kene sezonu başladı. Güneybatı bölgesi Almanya'da kene tehlikesinin en çok yaşandığı yer olarak tesbit edildi. Stuttgart Üniversitesi profesörü Ute Mackenstedt, 2011'de kene ısırması sonrası meydana gelen 400'den fazla hastalık vakasından yüzde 85'inin güney Almanya'da görüldüğünü söyledi. Birincisi 21-22 Mart'ta yapılacak olan Güney Almanya Kene Kongresine katılacak bilimadamları, doktorlar ve vatandaşlar parazit hakkında bilgi alışverişinde bulunacaklar. Mackenstedt son yıllarda kene yayılmasının arttığını tahmin ettiklerini bildirdi.

Zararlı böcekler uzmanının verdiği bilgiye göre kene, Haziran ayına kadar aktif halde iken sıcakların arttığı yaz günlerinde serin kuytulara çekiliyor. Sonbaharda tekrar aktivitesine başlıyor. Mackenstedt, kır gezilerine çıkanlara çoraplarını pantolon paçalarının üzerine çıkarmalarını, gezinti sonrası üzerlerini iyice kontrolden geçirmelerini tavsiye ediyor. Kene yapışan kişilerin de kene pinsetesi ya da kartı ile keneyi kafasıyla beraber çıkarmaları gerektiği konusunda uyarıyor. Halk arasında yapıştırıcı ya da yağla boğmak gibi usullerden kesinlikle kaçınılması gerektiğini söyleyen Mackenstedt, bu şekilde keneden gelecek virüslerin daha rahat insan vücuduna geçtiğini belirtti.

Mackenstedt ve arkadaşları kenelerin çok bulunduğu bölgelerde incelemeler yaparak parazitin faaliyetlerini takip ediyorlar ve mücadele yolları arıyorlar. Elde edilen bulgulara göre kene kuru sıcağa karşı oldukça duyarlı ve olumsuz etkileniyor. Bu yüzden uzmanlar küresel ısınma ile kene sayısında da azalma görüleceğini tahmin ediyorlar. Almanya'ya ise Akdeniz bölgesinden 'kahverengi köpek kenesi' gibi yeni tür kenelerin gelebileceği konusunda uyarıyorlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?