banner39

Almanya'da koalisyon görüşmeleri uzun sürecek

Alman federal koalisyon hükümeti kurulması için CDU/CSU ile SPD arasında başlayacak görüşmelere yaklaşık 270 politikacı katılacak.

Avrupa 22.10.2013, 17:29 22.10.2013, 17:29
Almanya'da koalisyon görüşmeleri uzun sürecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın iki büyük partisi CDU/CSU ile SPD arasında yapılacak koalisyon görüşmelerinin başlama tarihi Çarşamba günü belirlenecek. Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU'nun Genel Başkanı Horst Seehofer tarafından 'Genel Kurul' olarak adlandırılan ilk toplantı 75 kişinin katılımıyla Hristiyan Demokrat Parti CDU'nun Berlin'deki merkez binasında yapılacak. Genel Kurulun ikinci turu ise Sosyal Demokrat Parti SPD'nin Berlin'deki genel merkezi 'Willy-Brandt-Haus'ta yapılacak.

Oluşturulacak çalışma grupları biri sosyal demokratlardan biri de Hristiyan demokratlardan olmak üzere iki yönetici tarafından idare edilecek. Hristiyanlar Birliğinde hangi grubu kimin idare edeceği belirlendi. Ekonomik konuları ele alan grubun başına CSU'lu Ilse Aigner getirilirken, içişleri politikaları konusunda grubun başkanlığını yine CSU'lu Hans-Peter Friedrich yapacak. Ulaştırma ile ilgili grubun Hristiyan birlik temsilcisi olarak başkanlığını ise Peter Ramsauer yapacak. Hristiyan Demokratlar Birliği, bakanlıklar konusunda spekülasyonlar yapılmasını önlemek için çalışma gruplarına yönetici olarak halen bakanlık yapan üyelerini ve parti başkan temsilcilerini atadı.

Sosyal demokratlardan Başbakan adayı Peer Steinbrück'ün mali konularla ilgili gruba CDU/CSU'lu temsilciyle birlikte başkanlık etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Her iki tarafta koalisyon görüşmelerinin çok uzun süreceğini düşünüyor. Görüşmelerin noele kadar sürmesi bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?