banner15

Almanya'da Kudüs günü kutlandı

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde Kudüs Günü toplantısı yapıldı, akabinde toplantıyı düzenleyen İrşad Kitabevi ve Müslümanlar Dayanışma Platformu tarafından iftar yemeği verildi

Almanya'da Kudüs günü kutlandı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Düsseldorf, Duisburg ve Neuss şehirleri ve çevresinde faaliyetlerini sürdüren İrşad Kitabevi ve Müslümanlar Dayanışma Platformu tarafından Duisburg’ta Kudüs Günü toplantısı düzenlendi, toplantı sonrası birlikte iftar yemeği yenildi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın girişinde Müslümanlar Dayanışma Platformu ve İrşad Kitabevi adına açılış konuşması yapan Hasan Korkmaz, mutad olarak her yıl Müslümanlar Dayanışma Platformu olarak Kudüs günü düzenlediklerini belirterek, ‘Eksikliklerimizle ve aksaklıklarımızla inşaallah yine bir birlikteliği icra edeceğiz. Umarız on yıllardır ümmetin kanayan bir yarası olan Filistin’i, Rabbimizin etrafını bereketli kıldığı, Mescid-i Aksamızın da içinde olduğu Filistinimizi yoğun olarak birkaç saatliğine de olsa sizlerle paylaşmaya çalışacağız.’ dedi.

Kudüs Günü programına konuşmacı olarak davet edilen Alman gazeteci yazar Jürgen Elsaesser, bir Alman Hristiyan olarak Müslümanların arasında olmaktan sevinç duyduğunu söyledi. Elsaesser, programa gelmeden önce Duisburg’ta bulunan Almanya’nın en büyük camisi Marxloh Merkez Camii’ni ziyaret ettiğini ve çok etkilendiğini belirterek Müslümanlarda gördüğü iman kuvvetini gıbtayla izlediğini, kendi dindaşları Hristiyanlarda da bu güçlü imanı görmek istediğini ifade etti.

Dünya politikaları hakkında araştırma yapan Elsaesser, İran, Gazze ve İsrail’in savaş suçları hakkında başta olmak üzere 20 adet kitap yazmış. Halen ‘Compact Magazin’ isimli Almanca aylık derginin yazı işleri müdürlüğünü yapan Elsaesser, Kuzey Afrika’da ve Arap dünyasında gerçekleşen hareketlerin neokolonyal güçler tarafından yeni emperyalist hedeflerine alet edilmek için kullanıldığına dikkat çekti. Kaddafi’nin hiçbir zaman dostu olmadığını kaydeden Alman yazar, ancak şu anda NATO’nun da kullanıldığı işgal çalışmasıyla Libya üzerinden Tunus ve Mısır’ın kontrol altına alınacağını öne sürdü. İngiliz özel timlerinin Libya sokaklarında Kaddafi avına çıktığını ve onlara karşı duran halkı da acımadan öldürdüklerini sözlerine ekledi. Norveçli katil Breivik’in de batı medyası tarafından aşırı sağcı bir İslam düşmanı olarak tanıtıldığını, aslında onun aşırı sağın yeni bir görünümü olan İslam düşmanı bir siyonist olduğunu, kendisini nazizme değil siyonizme dayandırdığını belirtti.

Almanların Kudüs günü hakkında da yanlış bilgilendirildiklerini belirten Elsaesser, bu sene de yine İran Cumhurbaşkanı Ahmedi Necad’ın Kudüs günündeki konuşmasının yanlış aktarıldığını söyledi. Ahmedi Necad’ın İsrail’deki katliamcı ve baskıcı siyonist rejimin sona erdirilmesi gerektiği ifadesinin çarpıtılarak ‘İsrail yokedilmelidir’ şeklinde aktarıldığına dikkat çekti. Elsaesser, Ahmedi Necad’ın konuşmasında Filistinlileri tebrik ettiğini, 1967 sınırları öncesine dönülmesini dile getirdiğini, yani BM’nin aldığı karar doğrultusunda bir tutum sergilediğini belirtti.

Essen şehri ve civarında eğitim çalışmaları yapan Cumaali Hoca konuşmasına Kudüs’le ilgili ayetleri okuyarak başladı. Çağımızda insanlığın tarihte şimdiye kadar yaşamadığı en büyük zulümleri gördüğünü belirterek, ‘1948’lerden beri Allah’ın kutsal kıldığı ve bütün peygamberlerin ortak olarak kutsal kıldığı Kudüs’ün çevresinde, başta İngiliz emperyalizmi ve modern denen cahiliyyenin desteğiyle kurulan siyonist rejim elli altmış yıldır en cani ve en katı katliamları işliyor.’ dedi.

Akşam ezanıyla iftar yemeği ve namazdan sonra sinevizyon gösterilerinin ardından yapılan dua ile program sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2011, 17:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seref S.
Seref S. - 8 yıl Önce

Mücahid kardese bu haberinden dolayi tesekkürler, Allah razi olsun.Özgür Kudüs'e kavusmak temennisiyle

banner39

banner36

banner37

banner35