banner15

Almanya'da Kürtlere gösteri yasağı gelebilir

Almanya'da polis temsilcisi kuruluşlar ve politik çevreler, Kürtlerin gösteri yapmalarını yasaklamayı teklif ettiler.

Almanya'da Kürtlere gösteri yasağı gelebilir

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Avrupa'nın değişik şehirlerinde olduğu gibi Almanya'da da PKK yanlıları tarafından yapılan gösterilerde çıkan olaylardan dolayı Kürtlere gösteri yasağı getirilmek isteniyor. Federal koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Parti CDU'nun Kuzey Ren Westfalya (NRW) Eyaleti Fraksiyon Başkan Yardımcısı Peter Biesenbach, IŞİD'e karşı yapılan gösterilerdeki şiddete dikkat çekerek, gösterilerin yasaklanmasını gözden geçirmeyi taleb etti.

Polis sendikası tarafından da gösterilerdeki çatışmaların temel hak ile bağdaşamayacağı ve bu gösterilere karşı daha sert önlemler alınması gerektiği belirtildi. NRW Sendika Başkanı Erich Rettinghaus, PKK yanlıları ile çatıştıkları selefi grup Müslümanları kastederek, bunların Almanya'da temsili bir savaş yaptıklarını ve buna izin verilemeyeceğini söyledi.

Salı gününden bu yana PKK taraftarlarının yaptığı gösteriler devam ediyor. NRW İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, IŞİD'in yaptığı saldırılardan dolayı Yezidilerin ve Kürtlerin korkularını anlayışla karşıladığını belirtti. Ancak bu endişelerin Almanya'da şiddet uygulanmasını haklı çıkarmadığını, buradaki şiddetin, savaş kurbanlarına hiçbir faydasının olmadığını kaydetti.

Federal İçişleri Bakanlık müsteşarlarından Ole Schröder konuyla ilgili basına verdiği demeçte, gösterilerde büyük bir saldırganlık potansiyeli gördüklerini, federal ve eyalet yönetimlerinin görüş alışverişinde bulunduklarını ve şiddet eylemlerine hoşgörülü davranmayacaklarını söyledi.

PKK yanlıları yarın Düsseldorf'ta IŞİD karşıtı büyük bir gösteri yapacaklarını ve yaklaşık 10 bin kişinin toplantıya katılacağını bildirdiler. Güvenlik yetkilileri, Düsseldorf'ta da Hamburg ve Dortmund'da olduğu gibi şiddet olaylarının çıkmasından korkuyorlar. Çarşamba akşamı Dortmund'da 100 kadar PKK yanlısı merkez istasyonunu basarak demiryolu hatlarını işgal etmişlerdi. Bugün de Münih'te PKK'lı üniversite öğrencileri Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CDU'nun genel merkez binasını bastılar. Hamburg'ta çıkan olaylardan dolayı göstericiler hakkında Başsavcılık tarafından inceleme başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 11:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35