Almanya'da mahkemede başörtüsü yasaklama girişimine tepki

Almanya'da Brandenburg eyaletindeki Luckenwalde mahkemesindeki bir hakimin, Suriyeli mülteci bir kadından boşanma davasının duruşmasına başörtüsüyle katılmamasını istemesi tepkiyle karşılandı

Almanya'da mahkemede başörtüsü yasaklama girişimine tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman hükümetinin Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi Başkanı Christine Lüders, Almanya İslam Konseyi (IR) Başkanı Burhan Kesici ve Berlin İslam Federasyonu (IF) Genel Sekreteri Mustafa Özdemir konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Lüders, hakimin Suriyeli kadının mahkemeye başörtüsü olmadan gelmesini istemesinin kesinlikle anlam verilemeyecek bir durum olduğunu belirtti.

Burada birilerinin mahkemenin tarafsızlığını yanlış anladığını ifade eden Lüders, davacı, davalı, sanık veya tanıkların mahkemede dini açıdan tarafsız olmaları yönünde yükümlülükleri bulunmadığını vurguladı.

"DEMEK İNSANLARIN İÇİNDE BİR DÜŞMANLIK VAR"

Almanya İslam Konseyi Başkanı Kesici, mahkemede başörtüsü yasağının normal vatandaş için geçerli olmadığını, hakimin de bunu bilmesi gerektiğini belirterek, "Bu da şunu gösteriyor: Demek insanların içinde bir düşmanlık var. Bu düşmanlık her yöne yansıyor." ifadesini kullandı.

Almanya'da başörtüsü yasağının pek çok alana yansıyabileceği yönünde daha önce uyarıda bulunduğunu aktaran Kesici, şimdi mahkeme salonlarında görülen yasaklamanın yarın da toplumda “Başörtülü komşu istemiyoruz” şekline dönüşebileceği yönünde izlenim edinmeye başladığını kaydetti.

"HERHANGİ BİR YASAL DAYANAĞI YOK"

Berlin İslam Federasyonu Genel Sekreteri Mustafa Özdemir de Luckenwalde mahkemesindeki hakimin mahkeme salonuna kendi iradesini yansıtmaya çalıştığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak herhangi bir yasal dayanağı yok. ‘Mahkeme salonunda dini simgelere müsaade vermem' gibi tavırlar sergilemeye çalışıyor. İlk olarak bu anayasaya aykırı. Temel özgürlüklere, din özgürlüğüne aykırı olduğu konusunda da kuşku yok.”

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 13:28
banner53
YORUM EKLE

banner39