Almanya'da 'Mein Kampf' yeni baskısıyla kitapçılarda

Almanya'da 70 yıldan sonra bugün ilk defa dipnotlarla şerh edilen Hitler'in 'Mein Kampf' isimli kitabının yeni baskısı satışa çıkıyor.

Avrupa 08.01.2016, 13:31 08.01.2016, 13:31
Almanya'da 'Mein Kampf' yeni baskısıyla kitapçılarda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da yasaklı olan Hitler'in 'Mein Kampf' isimli kitabı yeni baskısı ile yeniden kitapçılarda satışa çıkarıldı. Yeni baskısında dipnotlarla yapılan şerhlerde tarihi belgelerle gelişmeler açıklanıyor, Hitler'in düşünceleri ve iddiaları modern araştırma sonuçlarıyla karşılaştırılıyor.

Kitabı hazırlayan editörler, yapılan izahatlarla Hitler'in propagandasına, yalanlarına ya da yarı doğrularına, nefret söylemlerine bilimsel karşı tezler ortaya koymayı hedeflediklerini belirttiler. Bu şekilde kitaba toplam 3 bin 500 geniş kapsamlı ve uzun dipnot yazıldı.

Münih Tarih Enstitüsü (IfZ) tarafından baskıya hazırlanan ve 4 bin adet basılan kitabın bugün satışa başlanmasından önce 15 bin sipariş geldiği bildirildi. IfZ sözcüsü talebin bu kadar yüksek olacağını beklemediklerini, 18 Ocak'ta ikinci baskının yapılacağını söyledi. 1948 sayfadan oluşan kitap için meraklıları 59 Avro ödüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?