banner39

Almanya'da metal hırsızları trenleri geciktiriyor

Geçen yıl Almanya'da demir yollarında kabloların ve metal kısımların çalınması nedeniyle trenler toplam 4 bin saat gecikti.

Avrupa 09.04.2013, 17:18 09.04.2013, 17:18
Almanya'da metal hırsızları trenleri geciktiriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman demiryollarında hırsızların kabloları ve yollardaki diğer metal parçaları çalması nedeniyle geçen yıl trenler toplam 4 bin saat gecikti. 17 binden fazla tren normal planları dışında seyretmek zorunda kaldılar. Bir önceki yıla göre hırsızlık sayısı yüzde 10 oranında azalıp 2 bin 700'e düşmesine rağmen maddi olarak açtığı zarar 17 milyon Avroya yükseldi.

Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan Alman Demiryolları Güvenlik yöneticisi Gerd Neubeck, birkaç Avro için hayatını tehlikeye atan hırsızların maddi zarardan çok Alman Demiryolu şirketine ve yolculara zarar verdiğini söyledi.

Alman Demiryolları'nın bildirdiğine göre geçen yıl 558 kişi demiryollarında hırsızlık yaparken yakalandı. Demiryolu tarafından alınan tedbirlerle hırsızlık önlenmeye çalışılıyor. Sıvı bir madde içerisine konulan suni DNA, raylara ve diğer malzemeye sürülmek suretiyle çalınan parçaların ve hırsızların tesbiti sağlanabiliyor. İmkan olan yerlerde de hırsızların işine yaramayacak hammadde kullanılıyor.

Avrupa genelinde demiryollarında yapılan hırsızlıklar son yıllarda büyük oranda arttı. Toplam 34 bin kilometrelik demiryollarında, hırsızlıktan dolayı yaklaşık 9 milyar Avro zarar meydana geldi. Demiryollarının dışında elektrik enerjisi şirketlerine ait kablolar ya da telekomünikasyon şirketlerine ait kablolar da hırsızların gözdesi haline geldi. Zira son yıllarda bakır fiyatı büyük oranda arttı. Şu anda bir ton bakırın fiyatı 7 bin 500 Avro. 2000 yılında bir ton bakırın fiyatı şimdikinden üçte iki oranında daha azdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?