banner39

Almanya'da milyonlarca kişi yoksul

AB ve Alman hayat standartlarına göre Almanya genelinde 12,5 milyon kişinin yoksul olduğu bildirildi.

Avrupa 20.02.2015, 11:09 20.02.2015, 11:09
Almanya'da milyonlarca kişi yoksul

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Avrupa'nın en büyük ekonomik gücü sayılan Almanya'da her geçen gün yoksulların sayısı artıyor. Yoksulluktan en çok mağdur olanlar ise emekliler. Berlin'de kamuoyuna tanıtılan 'Parite Yardım Dernekleri Birliği' raporuna göre şimdiye kadar Almanya'daki bu derece yüksek yoksulluk ve bu kadar çok bölgesel problem görülmedi.

Rapora göre 2012'de Almanya'daki yoksulların sayısı 12,1 milyona, 2013'te ise 12,5 milyona yükseldi. Birliğin raporunda yoksulluktan en çok Bremen, Berlin ve Mecklenburg-Vorpommer Eyaletlerinin, en az ise Baden-Württemberg ve Bavyera Eyaletlerinin etkilendiği kaydedildi.

Parite Dernekler Birliği Genel Müdürü Ulrich Schneider, raporun tanıtımında özellikle zengin ve yoksul eyaletler arasındaki uçurumun büyümesinden endişe ettiklerini söyledi. Schneider aradaki uçurumları izah edebilmek için 'çatlak cumhuriyet' tabirini kullandı.

Genelde 16 eyaletin 13'ünde yoksul sayısında artış görüldü. Yalnızca Sachsen-Anhalt, Brandenburg ve Saksonya Eyaletinde yoksul sayısı ya değişmedi ya da biraz azaldı. Yoksulluğun en fazla arttığı eyaletlerden ilk ikisi Hamburg ve Kuzey Ren Westfalya Eyaleti.

YOKSULLUK TEHLİKESİ EN FAZLA YALNIZ YAŞAYANLARI ETKİLİYOR

Birlik Genel Müdürü Schneider, yalnız yaşayan çocuklu anne ya da babaların ülke genelindeki yoksul sayısının yüzde 43'ünü teşkil ettiklerini, en fazla riskin bu grupta görüldüğünü belirtti. Daha sonra ise işsizler ve eğitim düzeyi düşük olanlar geliyor.

Yardım dernekleri birliği, 2013 verilerine göre yoksulların yüzde 15,2'sini oluştursa da, emekliler arasındaki gelişmeden kaygı duyuyor. 2006'dan beri bu gruptaki insanlar arasında yoksulluk çok hızlı bir şekilde arttı. Schneider, bu konuda politikacıları uyararak, ekonomik gelişme ile yoksulluğun artması gelişmesinin birbirinden tamamen ayrılmasını eleştirdi. Artan refaha rağmen paylaşımdaki problemlere dikkat çekti.

Parite Birliği raporunda işsizlik parası ile sosyal yardımın birleştirildiği 'Hartz 4' ödemelerinin de kişi başına 399 Avro'dan 485 Avroya çıkarılması taleb edildi. Uzun süreli işsiz kalanlar için çalışma programları hazırlanması ve yalnız yaşayan çocuklu anneler için de örnek bir plan hazırlanması istendi.

AB ve Almanya standartlarına göre ortalama gelirin yüzde 60'ından daha az geliri olanlar yoksul sayılıyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?