banner39

Almanya'da mülteci giderleri için benzine vergi teklifi

Alman Federal Maliye Bakanı Schaeuble, mülteci krizinin mali bakımdan aşılabilmesi için benzinden daha fazla vergi alınmasını teklif etti.

Avrupa 16.01.2016, 11:55 16.01.2016, 11:55
Almanya'da mülteci giderleri için benzine vergi teklifi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, mülteci krizinin ekonomik olarak aşılabilmesi için AB üyesi ülkelerin tümünde alınmak üzere ek bir benzin vergisi teklif etti. Basına verdiği demeçte Schaeuble, 'Ulusal ve AB bütçesi yeterli değilse, bir anlaşma yaparak her litre benzine belirli bir miktar vergi alalım.' dedi.

'Şayet bu iş acilse neden böyle bir anlaşma Avrupa genelinde yapılmasın?' sorusunu yönelten Schaeuble, Şengen dış sınırlarının acilen güvenlik altına alınması gerektiğini savundu ve problemlerin çözümünün mali imkanları sınırlayarak engellenmemesi gerektiğini belirtti.

Son günlerde Federal Başbakan Angela Merkel'in takip ettiği iltica politikasını eleştirenlere karşı Merkel'in yanında yeralan Federal Maliye Bakanı Schaeuble, eleştiri yapanları populist olmakla suçladı. Schaeuble, bir partinin mülteci krizi gibi problemlere ortak bir cevap vermesi gerektiğini ifade ederek, sadece halkın nasıl hissettiğini aktarmanın yeterli olmadığını, halkın kendilerinden problemleri çözmelerini beklediğini söyledi.

Alman Federal Maliye Bakanı Schaeuble, Brüksel'de yapılan maliye bakanları toplantısında mevkidaşlarını uyararak, İsveç'in yaptığı gibi sınır kontrollerinin başlatılmasıyla problemin yalnızca Almanya'nın problemi olmaktan çıktığını, Avrupa'nın tümü için büyük bir problem teşkil ettiğini belirtti.

Geçen yılın sonlarında Schaeuble'nin mültecilerle ilgili yaptıkları açıklamalar, Merkel'in iltica politikasını eleştiriyor şeklinde anlaşılmıştı. Zira Schaueble, mülteci ailelerinin getirilmesinin sıkı bir şekilde sınırlandırılmasını taleb etmiş, sonradan aile mensublarının da getirilmesine izin verilmesiyle akının bir 'çığ'a dönüşeceğini ifade etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?