banner39

Almanya'da mülteci karşıtı ırkçı eylemler artıyor

Almanya'nın doğusundaki Saksonya Eyaletinin başkenti Dresden yakınlarında mültecilere karşı gösteri yapıldı, mültecilerin bulunduğu bir ötübüs kundaklanmak istendi; Bavyera Eyaletinde ise bir mülteci yurdu yakıldı

Avrupa 22.08.2015, 12:02 22.08.2015, 14:05
Almanya'da mülteci karşıtı ırkçı eylemler artıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da İslam düşmanı PEGİDA hareketinin başladığı Dresden şehri yakınlarındaki Heidenau'da yüzlerce Alman, mültecilerin alınmaması için gösteri yaptı. Gösteri sonunda kalabalık bir grup, 172 nolu yolda bulunan ve bu akşam 250 mültecinin yerleştirileceği bir binanın önüne yığıldı.

Dresden Emniyet Müdürlüğünün bildirdiğine göre hafta içinde daha önce de birkaç akşam mültecilere karşı gösteriler yapıldı. Saksonya Eyaleti Polis Teşkilatı, mültecilerin kalacağı binanın bulunduğu yerde güvenliğin sağlanması için nöbet tutulduğunu bildirdi. Almanya'nın diğer eyaletlerinde olduğu gibi, Saksonya'da da mültecileri yerleştirmek için çözüm yolları aranıyor.

Çoğu Nasyonal Demokrat Parti üyesi aşırı sağcı radikallerden oluşan göstericilerden içinden bir gurup, daha sonra yabancı karşıtı sloganlar atmaya başladı. Grup sığınmacıların içinde bulunduğu otobüslere şişe ve taşlarla saldırdı. Saldırıda birkaç mültecinin yaralandığı belirtiliyor. Gruptakilerin aynı zamanda, Berlin Duvarı'nın yıkılmasına giden protestolarda Doğu Almanlar tarafından kullanılan ve bu yıl ise İslam karşıtı Pegida üyelerince kullanılan “Wir sin das Volk / Biz halkız” sloganını attıkları belirtiliyor.

GÜNEYDE MÜLTECİ YURDU YAKILDI

Almanya'nın güneyindeki Bavyera Eyaletinde Neustadt a. d. Waldnab isimli bir şehirde, mülteci yurdu olarak kullanılan bir bina, kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kundaklanarak yakıldı. Eskiden bir meyhanenin bulunduğu bina iki yıldan beri mülteci barınağı olarak kullanılıyordu.

Saldırının yapıldığı sırada binada, aralarında çocukların da bulunduğu 19 kişinin kaldığı bildirildi. Polis tarafından verilen bilgiye göre, yangın sırasında ölen ya da yaralanan olmadı. Açıklamada ırkçı bir saldırı olabileceği, ancak tüm ihtimallerin gözönüne alınarak incelemenin devam ettiği kaydedildi.

Mülteci barınağında kalanlardan biri, gece en alt kattaki pencereden iki kişinin atlayarak kaçtıklarını gördüğünü söyledi. Üçüncü bir kişinin de bina önünde beklediğini bildirdi. İtfaiye tarafından kısa sürede söndürülen yangında, alt kattaki mobilyalardan bazıları zarar gördü.

Yaklaşık bir ay önce de Yukarı Bavyera'daki Reichertshofen isimli şehirde, yine eski bir meyhanenin bulunduğu ve daha sonra mülteci yurduna çevrilen bina, henüz mülteciler yerleştirilmeden önce yakılmıştı. Polis sözcülerinden biri, olayların faillerinin yakalanması için yapılan araştırmalarda, maalesef hiçbir ipucu bulunamadığını belirtti.

Yukarı Bavyera'daki bu saldırıdan iki gün önce Waldaschaff şehrinde bulunan bir mülteci yurdunun kağıt çöpü atılan konteynırı yakılmış, tanıklar yangın başlamadan kısa bir süre önce binanın avlusunda tanımadıkları birini gördüklerini söylemişlerdi.

Geçen yılın Aralık ayında, aynı bölgede Vorra isimli bir şehirde mültecilerin yerleştirilmesi planlanan iki bina kundaklandı. Son günlerde Almanya'nın birçok eyaletinde, ırkçılar tarafından yapılan, mültecilere ve barınaklarına karşı saldırılar artarak devam ediyor. Henüz içine mülteci yerleştirilmemiş binalar da kundaklanıyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?