banner39

Almanya'da mülteci karşıtı ırkçılar polise saldırdı

Almanya'nın doğusundaki Saksonya Eyaletine bağlı Heidenau'da mültecilere karşı ırkçıların gösterileri artınca, mültecilerin kaldığı binanın etrafı polis korumasına alındı.

Avrupa 24.08.2015, 11:05 24.08.2015, 11:05
Almanya'da mülteci karşıtı ırkçılar polise saldırdı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Saksonya Eyaletindeki Heidenau şehrinde, geçen haftasonu mültecilerin geçici olarak barındırıldığı bir yurda karşı gösteri yapan yüzlerce ırkçı, polisle çatıştı. Onlarca polisin yaralandığı olaylar nedeniyle birer açıklama yapan Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ve Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, eylemcilere karşı en sert bir şekilde mücadele edileceğini bildirdiler.

Heidenau şehrinde eskiden inşaat malzemesi satılan bir mağazadan mülteci barınağına dönüştürülen bina önünde Cuma gecesi toplanan yaklaşık bin kadar ırkçının katıldığı gösteri, aşırı sağcı parti NPD tarafından düzenlendi. Gösteri sonunda ırkçılar binanın girişini kapatmak istediler. Polisin bildirdiğine göre yaklaşık 600 kadar gösterici bina girişini doldurdu. Bu kalabalık arasından polise havai fişek ve taş atıldı. Polis ise buna karşılık biber gazı kullanarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı. Çıkan çatışmada 31 polis memuru yaralandı.

Cumartesi gecesi yine aynı bina önünde 250 kadar ırkçı gösterici toplandı. Polisin verdiği bilgiye göre solculardan oluşan bir o kadar da karşı gösterici buraya geldi. Irkçı göstericilerin 'Yaşasın Hitler' anlamındaki 'Heil Hitler' sloganı attıkları, polise havai fişekle saldırdıkları bildirildi.

Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, basına verdiği demeçte son günlerde mültecilere yardım konusunda halktan büyük destek gördüklerini, ancak ırkçı hakaretlerin, kin ve nefretle mültecilere karşı şiddetin de arttığını söyledi.

Saksonya Eyaleti Başbakanı Stanislaw Tillich, olaylardan büyük bir üzüntü duyduğunu ve dehşet içerisinde olduğunu, ırkçı gösterilerin polise ve mültecilere karşı şiddet içeren, Almanya'ya koruma ve yardıma istemek için gelen insanlara karşı kin ve nefret dolu eylemler olduğunu belirtti.

POLİS ÇEVREDE KİMLİK KONTROLÜ YAPIYOR

Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Markus Ulbig, ırkçı gösterilerden dolayı bazı polisiye tedbirler alındığını bildirerek, mültecilerin kaldığı binanın çevresini kontrol altına aldıklarını söyledi. Çevrede yapılan polis kontrolleriyle, şiddet eylemlerinin başlamadan engellenmesini amaçladıklarını belirtti.

Güvenlik alanı içinde polis, herhangi bir neden göstermeden vatandaşların kimliklerini kontrol edebiliyor, bölgeden uzaklaşmalarını taleb ederek, burada kalmalarını yasaklayabiliyor.

GÖSTERİLER HUKUK DEVLETİNİ TEHLİKEYE SOKUYOR

Yeşiller Partisi Federal Parlamento Fraksiyon Başkanı Katrin Göring-Eckardt, her yerde şiddet içeren ırkçı gösterilerin yapılabileceğini, ancak iki gece arda arda insanları tehdit eden şiddet içerikli gösterilerin yapılmasının gücü tekelinde bulunduran hukuk devletini tehlikeye soktuğunu söyledi.

Heidenau'daki olayların Saksonya Eyalet hükümetinin PEGİDA'ya karşı yanlış hoşgörüsünün bir ürünü olduğunu belirten Göring-Eckardt, 'Yeni bir NSU benzeri teröre karşı uyarıyorum. Federal Başbakan Angela Merkel'in bu konuda doğru şeyler söylemekte çekinceli davranmasını anlayamıyorum' dedi.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?