banner39

Almanya'da mülteci yurtlarına saldırılar artıyor

Almanya'da mültecilerin oturduğu yurtlara yapılan saldırılar geçen yıl iki kattan daha fazla arttı.

Avrupa 03.03.2014, 12:38 03.03.2014, 12:38
Almanya'da mülteci yurtlarına saldırılar artıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman ırkçıların, mülteci olarak ülkeye sığınan insanların kaldığı mekanlara yaptıkları saldırılar 2013 yılında iki mislinden daha fazla arttı. Federal Kriminel Dairesinin (BKA) verdiği rakamlara göre geçen yıl neonaziler toplam 58 kez saldırırken, 2012'de yapılan saldırı sayısı 24 olarak tesbit edilmişti. Ancak BKA tam olarak açık deliller bulunursa bu saldırıları ırkçı saldırı olarak tescil ediyor.

İnsan hakları koruyucuları, resmen tescil edilmeyen saldırı sayısının ise resmi rakamların çok daha üstünde olduğunu tahmin ediyorlar. Örneğin mülteci haklarını savunan ve mültecilere karşı yapılan her türlü saldırıları gözetleyen 'Monitoring Agitation Against Refugees in Germany' isimli internet portalı 2013 yılında Almanya'da ilticacıların kaldığı yurtlara toplam 113 kez saldırıldığını tesbit etti.

Aynı şekilde mülteci haklarını savunan 'Pro Asyl' isimli dernek de bu yıl mülteci yurtlarına yapılan 20 ırkçı saldırıyı tesbit etti. Bu saldırılardan 12'si ırkçılar tarafından mültecilerin kaldıkları mekanlar kundaklanmak suretiyle yapıldı.

Pro Asyl yöneticisi Günter Burkhardt, Almanya'da mültecilere ırkçı saldırıların artışına işaret ederek, bu artışın endişe vermekten çok daha ileri bir boyutta olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?