Almanya'da mültecilere iş için internet sitesi kuruldu

Almanya'da üniversite öğrencileri tarafından, internette mültecilerin iş arayabileceği, ya da işverenlerin mülteci işçi arayabileceği bir platform kuruldu.

Almanya'da mültecilere iş için internet sitesi kuruldu

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın başkenti Berlin'de iki üniversite öğrencisi, bitirme tezi olarak hazırladıkları çalışmayla mültecilerin ve işverenlerin kayıt yaparak arama yapabilecekleri bir internet platformu kurdu. İnternet sitesi üzerinden iş arayan mülteciler iş bulabilirken, mültecileri çalıştırmak isteyen şirketler de burada işgücü bulabilecekler.

İletişim dizaynı okuyan David Jacob ve Philipp Kühn isimli öğrencilerin 'Online-Plattform Workeer' adını verdikleri internet sitesi sayesinde mültecilerle işverenler arasında bağlantı kurulabilecek.

İnternet portalı 'jetzt.de' ile konuşan üniversite öğrencileri, özel olarak da kendilerini ilgilendiren mültecilerin sorunlarına çözüm olması amacıyla politik bir konu seçtiklerini belirttiler.

'Workeer' internet platformunda mülteciler, hangi alanlarda çalışabileceklerine dair kendileriyle ilgili şahsi bilgileri kaydederek iş aradıklarını bildiriyorlar. Aynı şekilde üye olan şirketler de bu kayıtları görebiliyor. Öğrenciler, bu sayede mültecilerle onlara kapıları açık olan şirketlerin biraraya gelebilecekleri bir alan oluşturmak istediklerini kaydettiler.

Berlinli öğrenciler, kurdukları platformun yalnızca mülteci ve işverenlere değil, aynı şekilde yardım kuruluşlarına da hitap ettiğini, bu şekilde onların işlerine de yardımcı olmak istediklerini bildirdiler. Ayrıca bu sayede iş bulan mültecilerin artık sosyal yardımlara ihtiyacı kalmayacağından, genel olarak toplumun da yararına bir çalışma olduğunu vurguladılar.

Şimdiye kadar internet platformuna 37 mülteci ve 47 işveren üye oldu. İş arayan mülteciler fotoğraflarıyla birlikte ne iş yapabileceklerini ve mesleki niteliklerini, kaç dil bildiklerini kaydedebiliyorlar. Şimdiye kadar üye olanlardan büyük bölümünün dillerinin Arapça olduğu belirtildi. Birçoğu da İngilizce bildiğini, bazıları da Almanca konuşabildiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 10:57
banner53
YORUM EKLE

banner39