Almanya'da Müslüman karşıtı ırkçılıkla mücadele aksiyonu

Almanya Müslüman Üniversite Öğrencileri ve Akademisyenler Konseyi RAMSA, mahkemede bıçaklanarak katledilen Merve Şerbini'nin 6. ölüm yıldönümü dolayısıyla, Müslüman karşıtı ırkçılığa karşı aksiyon başlattı.

Almanya'da Müslüman karşıtı ırkçılıkla mücadele aksiyonu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'daki bir mahkemede Rus asıllı biri tarafından bıçaklanarak öldürülen Merve Şerbini'nin 6. ölüm yıldönümü nedeniyle, Almanya Müslüman Üniversite Öğrencileri ve Akademisyenler Konseyi RAMSA tarafından bu yıl ikinci defa aksiyon başlatıldı.

Üniversite mezunu eczacı Merve Şerbini 1 Temmuz 2009'da, kendisine hakaret eden ve bu nedenle o sırada yargılanan İslam düşmanı ırkçı Rus tarafından, bıçaklanarak öldürülmüştü. Evli ve bir çocuk sahibi, ikinci bebeğine de hamile olan Şerbini, üniversitede doktora çalışmasına devam ediyordu.

RAMSA'ya bağlı birçok üniversite öğrenci derneği, bugünü anmak için Almanya'nın değişik yerlerinde bazı programlar düzenlediler. Üniversitelerde düzenlenen konferans, tartışma, sergi ve bilgilendirme standlarında Müslüman karşıtı ırkçılık hakkında bilgi verilerek, insanların bu konuda daha hassas olmalarının sağlanması hedefleniyor.

RAMSA Genel Başkanı Hatice Durmaz, geçen yıl yapılan aksiyonun büyük bir başarı sağladığını, çok sayıda derneğin ve kişilerin çalışmalara katılarak kendilerine destek verdiğini söyledi. Durmaz, farklı inançlardan yüzlerce insanın afiş çalışmalarına büyük ilgi gösterdiğini, ancak yapılan çalışmaların yeterli olmadığını belirtti.

Durmaz, İslam düşmanı PEGİDA, ya da HoGeSa gibi hareketlere katılımın, camilere ve Müslümanlara yapılan saldırıların artmasının bu tür çalışmalara daha da fazla ihtiyaç bulunduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 12:10
banner53
YORUM EKLE

banner39