banner39

Almanya'da Müslüman kıza ayrı yüzmesi yasaklandı

Alman mahkemesi 13 yaşındaki Müslüman kız öğrencinin yüzme dersine ayrı katılma talebini geri çevirdi, mütesettir mayo ile yüzmeye katılması gerektiği kararını verdi

Avrupa 21.01.2011, 15:18 21.01.2011, 15:18
Almanya'da Müslüman kıza ayrı yüzmesi yasaklandı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da Müslüman kız öğrencinin inancından dolayı yüzme derslerine erkek öğrencilerden ayrı katılmak için mahkemeye yaptığı başvuru geri çevrildi. Öğrencinin ailesi kızlarının yüzme derslerine erkeklerle birlikte katılmasının talep edilemeyeciğini belirtmişti.

Aachen İdare Mahkemesi, kız öğrencinin ‘Burkinis’ adı verilen ve tüm vücudu örten özel bir kıyafetle yüzme derslerine erkek öğrencilerle birlikte katılmasında bir problem olmadığını, bu kıyafetle diğerlerinin bakışlarından korunduğunu iddia ederek ayrı derse katılma talebini reddetti.

Kız öğrencinin ailesi ise burkini ile de olsa, mensubu oldukları Hanefi mezhebine göre Müslüman kız öğrencinin erkek öğrencilerle birlikte yüzme dersine katılmasının mümkün olmadığı savını öne sürdü. Müslüman kız öğrencinin velisi, Aachen İdare Mahkemesi kararına itiraz ederek davayı Münster Yüksek İdare Mahkemesi’nde temyiz edebilir.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?