banner39

Almanya'da Müslümanın yurtdışı yasağına itirazı kabul edilmedi

Almanya'da selefi gruptan olduğu bildirilen bir Müslüman, yurtdışına çıkma yasağına karşı açtığı davayı, Suriye'de savaşa katılmak istediği gerekçesiyle kaybetti.

Avrupa 04.02.2015, 18:04 04.02.2015, 18:04
Almanya'da Müslümanın yurtdışı yasağına itirazı kabul edilmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Neuss şehrinde yaşayan bir Müslüman iki yıl önce kendisine verilen 3,5 aylık yurtdışına çıkma yasağına karşı çıkarak mahkemeye başvurdu. Mahkeme cezanın süresinin geride kalmasından dolayı davayı geri çevirdi. Sözkonusu kişinin geçen iki yıl içinde de birkaç kez tekrar Türkiye ve Suriye'ye gidebildiği bildirildi.

Neuss'da 'Helfen in Not' isimli, Alman istihbaratı tarafından selefi gruba yakın olduğu bildirilen bir yardım derneği için çalışan 44 yaşındaki Müslüman hakkında, Neuss Belediyesi tarafından 2013 yılında yurtdışına çıkma yasağı verilmiş.

Haftalık 'Stern' dergisinde yayınlanan haberde bildirildiğine göre Alman Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı, bu kişinin telefon görüşmelerini dinledi ve konuşma sırasında Türkçe 'mal' kelimesini kullandığını ve bunun 'bomba' anlamında bir şifre olabileceğini zannetti. Halbuki avukatının bildirdiğine göre, bu kelimeyle Müslüman kişi yardımları kastediyordu. İstihbaratın bu tesbiti üzerine, Neusslu Müslümanın götürmek istediği yardımlar aranmış, hiçbir zaman da bomba bulunamamıştı.

Yurtdışı yasağına itiraz başvurusunu geri çeviren yargıç, Neuss Belediyesinin tehlike görmesi için başka nedenler de bulunduğunu ve verilen cezanın da ağır olmadığını belirtti. Mahkemenin geri çevirme kararına bir üs mahkemeye gidilerek itiraz edilebilecek.

Almanya'nın Kuzey Ren Westfalya Eyaleti NRW'de şu sıralarda bu şekilde yurtdışına çıkmasına izin verilmeyen 50 Müslüman bulunuyor. Alman yetkililer bu kişilerin Suriye ya da Irak'a giderek IŞİD'e katılmalarından korktukları için ülkeden çıkmalarına izin vermiyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?