Almanya'da Müslümanlar hakkında istihbarata tepki

Adalet Bakanı Sabine Leuthesser-Schnarrenberger, istihbaratın Müslümanlar hakkında topladığı bilgileri CIA'ya verdiği Project 6 projesine tepki gösterdi

Almanya'da Müslümanlar hakkında istihbarata tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Adalet Bakanı Sabine Leuthesser-Schnarrenberger, Alman ve Amerikan istihbarat teşkilatlarının ortaklaşa gizli yürüttüğü 'Project 6' projesi sebebiyle güvenlik birimlerinin köklü reforma tabi tutulması gerektiğini söyledi.

Alman istihbarat teşkilatlarının baştan sona değişmesi gerektiğini vurgulayan Hür Demokrat Partili (FDP) bakan, 'ortak bilgi bankasının oluşturulması' gibi yabancı istihbaratlarla yasa dışı işbirliği yapılmasını önleyecek yasal çerçeve çizilmesini önerdi.

Leuthesser-Schnarrenberger'in bu sert çıkışı, ülkenin iç istihbaratı konumundaki Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın ABD istihbaratı CIA'ye topladığı bilgileri aktarmasından kaynaklanıyor.

Spiegel dergisi her iki istihbarat teşkilatın ortaklaşa 'Projeckt 6' veya 'P 6' isimli gizli bir işbirliği yürüttüğünü aktarmıştı. Habere göre, Alman istihbaratı ülkede yaşayan binlerce Müslüman hakkında topladığı bilgileri CIA'ye vermiş. Aktarılan bilgiler arasında Alman istihbaratının CIA ajanlarına Almanya'ya gelip Müslümanlar hakkında araştırmalar yapmalarına izin verildiği, ABD ve Alman istihbarat birimlerinin ortaklaşa çalışma yapabilmek için 2005 yılında Neuss şehrinin batı kasabasında bir bina tuttuğu ve daha sonra Köln'e geçtiği bilgisi yer almıştı.

Bu işbirliğin varlığını kabul eden Alman yetkililer ise, bunun ancak 2010′da sona erdiğini, toplanan tüm bilgilerin yok edildiğini savunmuştu. Federal Özel Bilgilerin Korunması Sorumlusu Peter Schaar ise yasaların bunu zorunlu kılmasına rağmen bu işbirliğinden haberdar olmadığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2013, 12:05
banner53
YORUM EKLE

banner39