banner15

Almanya'da Müslümanlar Paris saldırılarını kınadı

Almanya'da Müslüman temsilci kuruluşların oluşturduğu Müslümanlar Koordinasyon Konseyi KRM, bir basın toplantısı yaparak Paris'teki saldırıları kınadı.

Almanya'da Müslümanlar Paris saldırılarını kınadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın başkenti Paris'te geçen hafta meydana gelen terör saldırıları nedeniyle Almanya'daki Müslüman temsilci kuruluşlar tarafından bir basın toplantısı yapılarak, saldırılar kınandı. Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi KRM tarafından düzenlenen basın açıklamasında, 'Paris'teki katiller Allah'ın iradesinin infazcıları olduklarını sanıyorlarsa, yanılıyorlar.' ifadesi kullanıldı.

Sekiz İslami dernekler birliğinin katıldığı ortak açıklamada, Paris'teki saldırılar 'barbarca ve haince' sözleriyle kınandı. Fransa ulusu ve saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarının acılarını, Almanya'daki Müslümanların paylaştığı bildirildi.

Yapılan saldırılara 'biz birbirimize daha da yaklaşıyoruz' şeklinde cevap verilmesi gerektiği vurgulanan basın duyurusunda, İslam Konseyi temsilcisi Bekir Altaş, sorumluluklarının cami kapısında bitmediğini, tüm toplumda sorumluluk taşıdıklarını söyledi. Altaş, internet üzerinden radikalleştirilen gençleri gözden kaçırmamak gerektiğini belirtti.

KRM sözcüsü Zekeriya Altuğ, radikalleşmenin cemaat dışında gerçekleştiğini, birliklerin buna karşı yaptıkları çalışmaların yetersiz kaldığını söyledi. Özgürlük, çoğulculuk ve Avrupa değerlerinden hiçbirini kaybetmemek gerektiğini savundu.

Basın açıklamasında, Paris saldırılarıyla mülteci tartışmasının birbirine karıştırılmaması gerektiği vurgulanarak, mültecilerin zaten şiddet ve terörden kaçtıkları hatırlatıldı. Saldırganların ise Avrupa'da doğduğu kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 17:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35