banner39

Almanya'da Müslümanlar, Protestanlarla görüştü

Dört yıl aradan sonra Almanya Evangelist Kilise temsilcileri ile Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi KRM temsilcileri Duisburg'ta biraraya geldi.

Avrupa 22.06.2012, 12:37 22.06.2012, 12:37
Almanya'da Müslümanlar, Protestanlarla görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Evangelist Kilisesi EKD ile Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi KRM, yaklaşık dört yıllık bir aradan sonra tekrar biraraya geldi. EKD Konsey Başkanı Nikolaus Schneider'in, Duisburg'ta KRM temsilcileriyle görüştüğü toplantıda gelecekte gerçekleştirilecek diyaloglar ve birlikte çalışmalar yapılabilecek konular üzerinde duruldu.

Toplantı KRM'nin girişimleri sonucu gerçekleşti. KRM tarafından yapılan açıklamada, daha önce de görüşmek için birtakım girişimlerde bulundukları, ancak EKD yönetiminde sıkça görülen değişikliklerden dolayı organizenin geciktiği bildirildi.

EKD ile Müslüman dernekler arasındaki ilişkiler, geçmişte yaşanan bazı cami inşaatı ve Müslümanların anayasaya bağlılıkları konusundaki tartışmalar dolayısıyla olumsuz etkilenmişti. EKD tarafından yayımlanan bir bildiri ile tartışmalar başlamış, Müslüman kurumlar bu bildiriyle kendilerine saldırıldığı ve İslam'ın yanlış bir şekilde tanıtıldığını açıklamışlardı. Bu tartışmalarda Müslümanlara karşı aldığı tavırdan dolayı EKD'nin o zamanki Başkanı Wolfgang Huber en çok eleştirinin muhatabı olmuştu. Huber, cami inşaatı tartışmalarını öne sürerek Müslümanların Almanya'da güç kavgası yaptıklarını iddia etmişti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?