banner39

Almanya'da Müslümanlar yangınlara tepki gösterdi

Almanya'da Türklerin de oturduğu evlerde çıkan yangınların tek yönlü incelendiği gerekçesiyle Müslümanlar Koordinasyon Konseyi ve Türk Cemaati tarafından eleştirildi.

Avrupa 03.04.2013, 11:02 03.04.2013, 11:02
Almanya'da Müslümanlar yangınlara tepki gösterdi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da son olarak Köln şehrinde Türklerin de oturduğu bir evde olduğu gibi pek çok şehrinde çıkan yangınlarda güvenlik kurumlarının tek yönlü araştırma yapmaları Müslüman temsilci kurumlar ve Türk Cemaati tarafından eleştirildi.

Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi dönem sözcüsü ve İslam Konseyi Genel Başkanı Ayman Mazyek, dün Köln'de yaptığı açıklamada, güvenlik yetkililerine çağrıda bulunarak, yangınların nedenleri konusunda acele açıklamalar yapmaktan kaçınmalarını önerdi. Mazyek, Almanya'da Müslüman halkın çok huzursuz olduğunu ve Türk asıllı vatandaşların da, son günlerde ölümlere neden olan, Türklerin daha çok yaşadığı evlere ve camilere yapılan kundaklama saldırılarından dolayı büyük bir korkuyla yaşadıklarını belirtti. Politik çevrelerin bu endişe ve korkuları daha çok ciddiye alması gerektiğini savunan Mazyek, Alman güvenlik kurumlarının ancak çok ayrıntılı ve titiz incelemeler yapmak suretiyle, ırkçı terör örgütü NSU ile ilgili yaptıkları utanç verici büyük hatalardan dolayı kaybettikleri güveni tekrar kazanabileceklerini söyledi.

Köln'ün Höhenberg semtinde, güvenlik yetkilileri tarafından evin girişindeki bir bebek arabasının yanmasından dolayı çıktığı bildirilen yangında, iki kişi hayatını kaybederken, önce 13 kişi olduğu belirtilen yaralı sayısı sonra 26'ya çıktı. Daha önce Backnang şehrinde yine daha çok Türklerin oturduğu bir evde çıkan yangında ise bir Türk anne ile 7 çocuğu can vermişti.

Almanya Türk Cemaati Başkanı Kenan Kolat da, son olarak Köln'de çıkan yangına dikkat çekerek bu gibi yangın olaylarında polisin öncelikle aşırı sağcı, ırkçı bir saldırı olma ihtimalinden yola çıkması gerektiğini savundu. 'Kölner Stadtanzeiger' gazetesine konuşan Kolat, şimdiye kadar güvenlik kurumlarının hep ırkçı saldırı ihtimalini dışladıklarını öne sürdü. Bu konuda İngiltere'yi örnek veren Kolat, orada güvenlik kurumlarının bu gibi olaylarda öncelikle ırkçı saldırı ihtimalini değerlendirdiklerini, daha sonra diğer ihtimallere yöneldiklerini kaydetti.

Başbakan Angela Merkel'e de bir mektup yazdığını bildiren Kolat, kendisiyle birlikte Backnang'a giderek, hayatını kaybedenlerin ailesini ziyaret etmeyi teklif ettiğini, ancak Merkel'in bunu reddettiğini söyledi. Kolat, yangında ırkçı motif bulunmasa da böyle bir ziyaretin insanlık bakımından Almanya'da yaşayan Türklere karşı iyi bir jest olacağını ve endişelerini kısmen de gidereceğini belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?