Almanya'da Müslümanlara ayrımcılık yapılıyor

Almanya'da Müslümanlara ayrımcılık yapılan vak'aların yaşandığını yetkililer de onayladı

Avrupa 17.09.2010, 14:27 17.09.2010, 14:27
Almanya'da Müslümanlara ayrımcılık yapılıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Sesi Radyosu Deutsche Welle’nin Türkçe internet sayfasında yayınlanan bir haberde, merkezi Berlin’de bulunun Ayrımcılıkla Mücadele Masası müdürü Christine Lüders’in, ülkede her üç kişiden birinin hayatında en az bir kere ayrımcılıkla kaşılaştığını söylediği bildirildi.

Yaşı, cinsiyeti, etnik kökeni veya dini nedeniyle ayrımcılığa uğrayanlar arasında Müslüman göçmenlerin sayısının fazla olduğu biliniyor. Ancak Lüders, bu konuda henüz yeterince araştırma yapılmadığı için sayı vermenin mümkün olmadığını belirtti.

Lüders, Almanya’da ayrımcılığın okulda bşladığını, öğretmenlerin çoğu zaman farkında olmadan ayrımcılık yaptığını ifade etti. Öğretmenlerin sözde iyi niyetli hareket ederek, Müslüman çocukların velilerine peşin hükümlü yaklaştıklarını söyleyen Lüders, anne babalarının çocuklarına yardım edemeyeceklerini öne sürerek bu çocukları daha az nitelikli okullara gönderdiklerini kaydetti.

İş hayatında da ayrımcılık yapıldığını bildiren Deutshce Welle haberinde, yüksek okul mezunu, meslek sahibi olan Müslümanların, özellikle Arap kökenlilerin mağdur edildiği vurgulandı.

Berlin Antisemitizm Araştırmalar Merkezi’nden Angelika Königseder bu ayrımcılığın 11 Eylül saldırılarından sonra artan önyargılardan kaynaklandığını belirtti. ”Son bir kaç yıldan bu yana, daha önce yabancı düşmanlığı olarak adlandırılan tutumun dinle bağdaştırıldığı görülüyor" diyen Königseder, bu tutumun altında büyük olasılıkla hâlâ farklı olana duyulan korkunun yattığını söyledi.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?