banner39

Almanya'da Müslümanlara İslami defin izni

Hessen Eyalet Parlamentosunda Sosyal Demokratlar, Müslümanların cenazelerini kendi dinlerine uygun olarak tabutsuz defnetmelerine izin verilmesini istiyor.

Avrupa 09.05.2012, 15:15 09.05.2012, 15:15
Almanya'da Müslümanlara İslami defin izni

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın birçok eyaletinde Müslümanların cenazelerini İslami usule uygun olarak tabutsuz defnetmelerine izin verildiği halde, Hessen Eyaleti gibi bazı eyaletlerdeki mevcut defin ve mezarlık kanunlarına aykırı olduğu için tabutla birlikte defnediliyor.

Hessen Eyalet Parlamentosunda Sosyal Demokrat Parti SPD mensubu milletvekilleri, bu yıl sonu geçerliliği sona erecek olan defin ve mezarlık kanununun değiştirilerek Müslümanlara tabutsuz defin hakkı verilmesini istiyorlar.

Hristiyan Demokrat Parti CDU ile Hür Demokrat Parti FDP ise bu değişikliğin yapılmasına karşı çıkıyor. Bu iki parti yıllar önce FDP tarafından kanunda bu yönde bir değişiklik yapılmasını talep ettiğini, SPD'nin de değişiklik talebini bu teklife dayandırması gerektiğini belirtiyor.

Yeşillerse defin ve mezarlıklarla ilgili kanunda daha köklü bir değişiklik yapılmasını talep etti. Tabut mecburiyetinin kaldırılması ile birlikte Yeşiller, cenaze törenlerindeki takdim ve cenaze işleri yapanların eğitimi konusunda da geniş boyutlu yeni belirlemeler yapılmasını istiyor. Ayrıca Yeşiller Partisi, Müslümanlara tabutsuz defin hakkı verilmesinden yana olduğunu da bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?