banner39

Almanya'da Müslümanlardan ırkçı karşıtı gösteriye destek

Almanya'nın Hamburg şehrindeki 'Şura' isimli Müslümanlar Konseyi, Cumartesi günü ırkçılığa karşı yapılan gösteriye üyelerinin katılmasını istedi.

Avrupa 10.09.2015, 11:25 10.09.2015, 11:25
Almanya'da Müslümanlardan ırkçı karşıtı gösteriye destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın kuzeyindeki Hamburg şehrinde Cumartesi günü yapılacak ırkçı karşıtı gösteriye katılmaları için, İslami Cemaatler Konseyi Şura tarafından Müslümanlara çağrı yapıldı. 'Şura' Başkanı Mustafa Yoldaş, Salı günü yaptığı açıklamada, 'Biz Müslümanlar, Hamburg'taki ırkçı karşıtı toplumun bir parçasıyız, ırkçılığın ve İslam düşmanlığının bu şehirde yerinin olmadığını göstermek istiyoruz.' dedi.

Yoldaş, konseye bağlı camilerde Cuma hutbesinde imamların, Cumartesi günü yapılacak ırkçı gösteriye katılma çağrısı yapacaklarını belirterek, Hamburgluların mültecilere karşı olumlu yaklaşımlarının ve yardım gayretlerinin cesaret verici olduğunu söyledi.

'Şura'nın da katıldığı, 'Hamburg tarafını belirliyor' anlamındaki 'Hamburg bekennt Farbe' isimli grup tarafından düzenlenen ırkçı karşıtı gösteri, Cumartesi günü saat 11'de başlayacak. Belediye binası önünde eyalet başbakanı ve belediye başkanı Olaf Scholz bir konuşma yapacak.

Aynı gün ırkçılar tarafından yapılmak istenen 'Vatansever Almanlar Günü' toplantısı polis tarafından, karşı gruplarla çatışma tehlikesi belirtilerek yasaklanmıştı. Irkçılar idari mahkemeye başvurdular, ancak mahkemeden henüz bir karar çıkmadı.

banner53
Yorumlar (0)
20
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?