Almanya'da nazi avı bitmiyor!

İkinci Dünya Savaşından 70 yıl sonra, Nazilere yardım ettikleri gerekçesiyle 30 kişi hakkında daha soruşturma başlatıldı.

Almanya'da nazi avı bitmiyor!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Ludwigsburg şehrinde çalışmalarını sürdüren 'Nasyonalsosyalist Suçlar Araştırma Merkezi' tarafından yapılan açıklamada, 2. Dünya Savaşında Nazi toplama kamplarında bekçilik yaptıkları sanılan 49 kişinin tesbit edildiği bildirildi. Nazi toplama kamplarında çalıştıkları iddia edilen bu kişiler cinayetlere yardım etmekle suçlanıyor.

Belirlenen 49 kişiden 9'unun öldüğü, 30'unun Almanya'da, birisi İsrail'de olmak üzere 7'sinin de Almanya dışında yaşadığı belirtildi. Kalan 3 kişiden birinin yargılanması devam ederken 2 kişinin de nerede yaşadıkları tesbit edilememiş.

İsimleri belirlenen 30 nazi yardımcısı ile ilgili belge ve bilgiler, Ludwigsburg'taki merkez tarafından bu ay içinde Almanya'daki başsavcılıklara verilecek. Araştırma Merkezinin adli işlevi bulunmadığından sözkonusu zanlılar hakkında başsavcılıklar inceleme başlatacaklar. Bu kişilerden hangileri hakkında dava açılacağı bu incelemelerden sonra belli olacak.

Bu kişiler hakkında inceleme başlatmak için neden 70 yıl beklenildi sorusuna cevap veren Ludwigsburg Merkezi yöneticisi Savcı Kurt Schrimm, Federal Yüksek Mahkeme'nin 1969'da aldığı bir kararı gerekçe olarak gösterdi. Bu kararda 'Ausschwitz' toplama kampındaki bekçilerin yargılanabilmesi için ferdi olarak suç işlediklerinin ısbatlanması şart koşulmuş. Yalnızca insanların imhası için kurulan 'Sobibor' ya da 'Treblinka' gibi toplama kamplarında ise suça iştirak etmiş olmak için orda bulunmuş olmak bile yetiyor. 'Ausschwitz-Birkenau' toplama kampı ise çalışma ve imha kampı olarak karışık kullanıldığından farklı bir şekilde değerlendiriliyormuş.

Schrimm, son nazi davası olarak bildirilen Demjanjuk davasının, Federal Yüksek Mahkemesi tarafından alınan kararın yeniden gözden geçirilmesine vesile olduğunu, bu davada cinayete yardım için gerekli şartın yeniden belirlendiğini söyledi. Ukrayna asıllı Demjanjuk'un davasında bu kişinin gönüllü olarak nazilere yardım ettiği ve cinayet mekanizmasının bir parçası olduğu hükmüne varılmıştı. Burada ortaya konulan sebep şimdi Ausschwitz'de görev yapan bekçiler için de geçerli olabilecek.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 11:12
banner53
YORUM EKLE

banner39