banner15

Almanya'da nefes kesen kurtarma operasyonu

Almanya’nın Bavyera eyaletinde asılı kalan teleferiklerden 132 kişi ip merdivenler ve helikopterlerle kurtarıldı, teleferiklerden birinde ise 20 kişi geceyi teleferikte geçirmek zorunda kaldı

Almanya'da nefes kesen kurtarma operasyonu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya’nın güneyindeki Bavyera eyaletinde, dün meydana gelen bir kaza sonucu Allgaeu bölgesinde teleferikler askıda kaldı. Yamaç paraşütü yapan iki kişinin teleferik hattına takılması sonucu teleferik ulaşımı durdu. Teleferiklerden birinde mahsur kalan 132 kişi ile diğer bir teleferikte mahsur kalan 30 yolcu, Cuma akşamına kadar kurtarıldı. Kurtarma ekiplerinin dün ulaşamadığı 80 metre yükseklikteki üçüncü bir teleferikte ise aralarında beş çocuğun bulunduğu 20 yolcu geceyi teleferik vagonunda geçirmek zorunda kaldı.Polisin verdiği bilgiye göre kurtarılan yolcular teleferikten elli metre aşağıya ip merdivenlerle salındı. Bugün sabahın erken saatlerinden itibaren kurtarma çalışmaları yeniden başlatıldı. Polis, teleferikte kalanların paniklemediklerini ve sakin olduklarını, kendileriyle telsiz bağlantısı kurulduğunu bildirdi. Bir ip bağlantısıyla kendilerine yiyecek ve içeçek gönderildi.

Kurtarma ekipleri önce turistleri kurtarmak için helikopterlerle teleferiğe ulaşmak istedi. Ancak havanın çok rüzgarlı olmasından dolayı daha sonra takılan paraşütün çıkarılarak teleferik sisteminin tekrar çalışması planlandı.Ancak bugün yapılan çalışmalarda bozulan teleferik sisteminin tamiri için birkaç gün zamana ihtiyaç olduğu tesbit edildi. Erken saatlerde başlayan kurtarma çalışmalarıyla, birçok helikopter tarafından yolcuların tamamı teleferikten kurtarıldı. 20 yolcu 18 saatten fazla teleferikte mahsur kaldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 13:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35