Almanya'da NSU'ya benzer 15 cinayet daha ortaya çıktı

Almanya'da arşivlerde yapılan inceleme sonucu, ırkçı terör örgütü NSU'nun cinayetlerine benzer 15 cinayet eyleminin daha yapıldığı ortaya çıktı.

Almanya'da NSU'ya benzer 15 cinayet daha ortaya çıktı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da çözülemeyen yüzlerce suç arasında yapılan incelemelerde, ırkçı motiflerle işlenmiş 15 cinayet eylemi daha bulundu. Böylece federal ve eyalet kriminel dairelerinde elde edilen sonuca göre 1990 yılından bu yana, gözden geçirilen 745 suç eylemi arasında en az 15 cinayet eyleminin daha yeraldığı belirlendi. Arşivlerde yapılan aramalar, Yeşiller Partisinin Federal Parlamentoda konuyla ilgili verdiği soru önergesine cevap hazırlamak için yapıldı.

Soru önergesine verilen cevapta, güvenlik yetkililerinin ırkçı terör örgütü NSU'nun 2011 yılı sonunda ortaya çıkmasıyla, eski suçları incelemeye başladıkları bildirildi. Yer altı terör örgütü NSU, 2000 ile 2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmüştü. Alman istihbarat ve güvenlik kurumları on yıl boyunca yeraltı terör örgütünü ortaya çıkaramamıştı. 2011 yılı Kasım ayında bir banka soygunundan sonra polisle çatışmaya giren NSU teröristleri Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos ölü olarak ele geçirildi. Haberi duyan üçüncü örgüt üyesi Beate Zschaepe doğudaki Zwickau şehrinde bulunan hücre evinde delillerin bulunmaması için evi ateşe verdi. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde halen devam eden davada, NSU'nun sağda kalan üç üyesinden biri olan Zschaepe başzanlı olarak yargılanıyor. Irkçı örgüte yardım ve yataklık eden kişiler de aynı mahkemeden yargılanıyor.

Polis tarafından arşivlerde yapılan incelemelerde 1990 ile 2011 yılları arasında işlenmiş toplam 3 bin 300 cinayet ve cinayete teşebbüs eylemleri gözden geçirildi. Bunlardan 745'inde aşırı sağ ve ırkçı bağlantı bulunduğu belirlendi. Daha ayrıntılı inceleme sonucu 15'inin NSU'nun eylemlerine benzer bir şekilde yabancı düşmanlığı nedeniyle işlenmiş cinayetler olduğu tesbit edildi.

Sonuç olarak 1990 yılından beri Almanya'da yapılan 69 ırkçı saldırı ile toplam 75 kişi öldürüldü. Böylece 15 kişinin daha ırkçı saldırı sonucu öldürüldüğü resmin tescil edildi. Bunlar arasında 2011'den sonra işlenmiş birçok cinayet de bulunuyor. İncelemeler henüz tamamen sonlandırılmadı. Kesin sonuç raporu ilerde hazırlanacak.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2015, 17:40
banner53
YORUM EKLE

banner39