Almanya'da ödünç işçiye asgari ücret belirlendi

Aracı şirketler üzerinden iş bulan 900 bin işçi için Alman Parlamentosu asgari ücret belirledi, buna göre bu tür işçilere batıda 7,79 Avro, doğuda ise 6,89 Avro saat ücreti ödenecek

Avrupa 25.03.2011, 14:44 25.03.2011, 14:44
Almanya'da ödünç işçiye asgari ücret belirlendi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da ‘ödünç işçi’ tabiriyle bilinen ve aracı şirketler tarafından asıl işveren firmalara gönderilen çalışanlar için Federal Parlamento tarafından asgari saat ücreti belirlendi. Almanya çapında yaklaşık 900 bin çalışanı ilgilendiren bu kararla 1 Mayıs’tan itibaren batıdaki ödünç işçilere saatte en az 7,79 Avro ödenirken, doğudakilere de 6,89 Avro ödenecek.

Almanya bu kanunla işçilere ödenen saat ücretlerinin aşırı derecede düşmesini önlemek istiyor. Daha önce hükümetle muhalefet partilerinin sosyal yardım konusunda yaptıkları görüşmelerde Sosyal Demokrat Parti SPD bu şekilde bir asgari ücret düzenlemesinin yapılmasını talep etmişti. ‘İşçi Aktarma Kanunu’ kararında SPD çekimser oy kullanırken, Sol Parti ve Yeşiller bu karara hayır oyu verdiler.

Ödünç işçiler için belirlenen asgari ücret yanında bu kanunla bazı işverenlerin çalışanlarını işten çıkarıp, sonra da aracı firmalar üzerinden daha düşük ücretle yeniden işe almaları engellenecek.

Federal Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen, daha düşük maaşla çalıştırmak için çalışanlarının işine son verenlerin dürüstlüğe de son verdiğini söyledi. SPD Fraksiyon Başkan yardımcısı Hubertus Heil ise, sözkonusu kanunla alınan önlemlerin pratikte gerçekten ödünç işçilerin suistimalinin önüne geçilemeyeceğini iddia etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?