banner15

Almanya'da otobüs ve trenlerde alkol yasağı

Hamburg’ta 1 Eylül’den itibaren belediye otübüslerinde ve trenlerde alkol tüketimi yasaklandı

Almanya'da otobüs ve trenlerde alkol yasağı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın kuzeyindeki liman şehri Hamburg, büyük şehirlerden New York, Tokyo ve Londra’yı örnek alarak 1 Eylül’den itibaren belediye otobüslerinde, tramvay, metro ve trenlerde alkol kullanımını yasakladı. Hamburg Ulaşım Birliği HVV, yolcuların şimdiden bilgilendirilmeye başlandığını, 1 Kasım’a kadar hazırlık aşaması için mühlet verildiğini bildirdi. Kasım’dan itibaren umumi taşıma araçlarında alkol kullananırken yakalananlara 40 Avro para cezası verilecek. Alkol yasağı duraklarda ve tren istasyonlarında da geçerli olacak.

HVV, başlattığı kampanya ile otobüs duraklarına afişler asarak ‘Alkolsüz bölge’ levhalarıyla vatandaşların yasak konusunda bilgilenmesi için çalışma yapıyor. Eylül başından itibaren de HVV’nin güvenlik görevlileri tarafından Hamburg’un her tarafında binlerce el ilanı dağıtılarak alkollü içki yasağı halka duyurulacak.

HVV şefi Lutz Aigner, yasağın duyurulması için yaklaşık 20 bin Avro harcandığını, alkol kullanımının yasaklanmasıyla tren ve otobüslerdeki yolcuların daha güvenli hissedeceklerini söyledi. Aigner yasak sayesinde araçların da daha temiz bir hale geleceğini belirtti.

Hamburg’ta alkol yasağının uygulanabilmesi için şehir taşımacılığında güvenliği sağlayan memurlar özel bir eğitim gördü. Toplam 550 güvenlikçi araçlarda ve duraklarda, tren istasyonlarında devriye gezerek yasağı kontrol edecek.

Hamburg ve çevresindeki toplu ulaşımı sağlayan ‘S-Bahn’ şefi Kay Uwe Arnecke, daha çok kontrollerin hafta sonları yoğunlaştırılacağını, hafta sonlarında özellikle gençlerin toplu taşıma araçlarında yüksek miktarda alkol tükettiklerini söyledi. Hafta sonlarındaki kontroller için güvenlik görevlilerinin sayısı artırılacak.

Hamburg’ta alkol yasağı teklifinden sonra politik çevrelerde yoğun tartışmalara neden oldu. Özellikle Hristiyan Demokrat politikacılar böyle genel bir yasağın işe yaramayacağını iddia etmişlerdi. Ancak Hamburg’ta toplu taşıma araçlarını kullananlar arasında yapılan bir anket sonucu yolcuların yüzde 86’sının araçlarda ve duraklarda alkol yasağının uygulanmasından yana olduğu tesbit edildi. Diğer taraftan Facebook’ta bir grubun da randevulaşarak 30 Eylül’de metro ve S-Bahn vagonlarını basarak veda partileri düzenlemek için sözleştikleri bildirildi. S-Bahn şefi Arnecke bu buluşmaya karşı gerekli önlemleri alarak diğer yolcuların güvenliğini sağlayacaklarını, fakat belirli durakları ya da hatları kapatmak niyetinde olmadıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 13:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35