banner39

Almanya'da otoyol ücretinin asıl maksadı ortaya çıktı

Almanya'da otoban ücreti almaktan asıl maksadın insanların yol trafiğini takip etmek olduğu anlaşıldı, Federal Kriminel Dairesi Başkanı BKA'nın şefi Ziercke, toplanan bilgilerin suçlarla mücadelede kullanılabileceğini söyledi.

Avrupa 03.11.2014, 11:04 03.11.2014, 11:04
Almanya'da otoyol ücretinin asıl maksadı ortaya çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da uzun bir süreden beri devam eden otoyol ücreti tartışması yeni bir boyut kazandı. Federal Kriminel Dairesi BKA Başkanı Jörg Ziercke, planlanan otoyol ücreti uygulamasıyla otomobil plaka numaralarının kayıt altına alınacağına dikkat çekerek, bu bilgileri suçlarla mücadelede de kullanmak istediğini bildirdi. Ziercke, istisnai durumlarda ağır suçların araştırılmasında bu bilgileri kullanabileceklerini söyledi.

BKA Başkanı Ziercke, otoyollarda toplanan bu bilgilerin kullanılmasıyla suçluların çok daha hızlı belirlenerek ele geçirilebileceğinden emin olduğunu belirtti. Ziercke örnek olarak da, başka bir araca silahla ateş eden bir kamyon sürücüsünün otoyol ücreti uygulamasıyla yapılan kayıtlardan faydalanarak ele geçirildiğini bildirdi.

ULAŞTIRMA BAKANI KARŞI

Otoyol ücreti projesini teklif eden ve ısrarla uygulanması için üzerinde duran Hristiyan sosyal demokrat politikacı (CSU) Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, Zierck'in teklifine karşı olduğunu ve bunun kesinlikle mümkün olmadığını söyledi.

Süddeutsche Zeitung'a konuyla ilgili bir demeç veren Dobrindt, otoyol ücreti bilgilerinin yalnızca bu amaçla kayıt altına alınacağını, ne BKA'ya ne de başka bir güvenlik kurumuna verilmeyeceğini söyledi. Federal Ulaştırma Bakanlığının hazırladığı otoyol ücret kanununda toplanan bilgilerin suçları takip için kullanılmayacağı açık bir şekilde ortaya koyuluyor.

Hazırlanan projede otoyol ücreti tahsilatının, plaka numaralarının elektronik olarak tesbit edilerek yapılacağı bildirilmişti. Özel bilgilerin korunması için mücadele eden dernekler ve muhalif partiler buna karşı çıktı.

Hamburg Eyaleti Özel Bilgileri Koruma sorumlusu Johannes Caspar, 'Passauer Neue Presse' isimli gazeteye verdiği demeçte, elektronik sistemle plaka numaralarının kayıt altına alınmasının, sürücüler hakkında 'hareket profili' çıkarmak için kullanılabileceğini ifade ederek, uygulamayı eleştirdi. Hristiyan Demokratlar Birliği CDU'nun kardeş partisi CSU'lu ulaşım politikaları sözcüsü Ulrich Lange, Caspar'ın eleştirisine cevap vererek, yıllardan beri kamyonlar için bu uygulamanın yapıldığını ve kimseyi rahatsız etmediğini söyledi. Lange, bu bilgilerle hareket profili çıkarılacağından korkanların, bir de cep telefonlarının bıraktığı izleri düşünmesi gerektiğini savundu.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?