banner15

Almanya'da özel bilgi kanunu Anayasa Mahkemesinde

Alman Federal Konseyinin de özel bilgilerin kaydıyla ilgili yeni kanunu kabul etmesinden sonra, karşıtlar Federal Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Almanya'da özel bilgi kanunu Anayasa Mahkemesinde

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

İnsanların özel bilgilerinin korunması için çalışan sivil toplum kuruluşlarının ve birçok siyasilerin eleştirdiği, Almanya'daki özel bilgilerin kaydını öngören kanun, Federal Parlamentodan sonra, eyalet temsilcilerinden oluşan 'Bundesrat', Federal Konsey tarafından da kabul edildi.

Kanuna karşı çıkan Yeşiller Partisi federal meclis üyesi Tabea Rössner ve Berlin Eyalet Parlamentosundan 9 milletvekili, gazetecileri temsil eden birlikler ve bir avukatlık bürosuyla birlikte dün Federal Anayasa Mahkemesine başvurarak yeni kanunun yürürlüğe girmemesini istediler.

Avukat Christian Müller ve Sören Rössner, bu kişilerin dilekçe başvurusunu kendilerine ait mesleki sırları bulunduğu gerekçesiyle yaptıklarını söylediler. Dilekçe ile Federal Anayasa Mahkemesine şikayet yapılıncaya kadar, telekomünikasyon bilgilerinin kayıt altına alınma işleminin derhal durdurulması taleb edildi. Federal Anayasa Mahkemesine kanun hakkındaki şikayetin de en kısa zamanda yapılacağı bildirildi.

Yeni kabul edilen kanuna göre telekomünikasyon bilgileri gelecekte 10 haftalığına kayıt altında tutulacak. Güvenlik kurumları terörle ve diğer ağır suçlarla mücadele için gerektiğinde bu süre içinde bilgileri kullanabilecekler.

KANUN ÖZGÜRLÜK HAKLARIYLA BAĞDAŞMIYOR

Sol Parti, Yeşiller, Korsanlar Partisi, FDP ve internet aktivistleri yeni kararlaştırılan özel bilgi kayıt kanununun Federal Anayasaya uygun olmadığını ve orantısız olduğunu düşünüyorlar. Birçok sivil toplum kuruluşu ve politikacılar yeni kanuna karşı hukuki yollara başvuracaklarını bildirmişlerdi.

Korsanlar Partisinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'tan yeni kanunu onaylamamasını isteyecekleri bildirildi. Berlin Eyalet Parlamentosu Yeşiller Partisi milletvekilleri Ramona Pop, Benedikt Lux, Dirk Behrendt, Stefan Gelbhaar, Canan Bayram, Sosyal Demokrat Parti SPD'den Sven Kohlmeier, Joschka Langenbrinck ve Korsanlar Partisinden Martin Delius ve Simon Weiss, tüm vatandaşlar hakkında genel bir zanla hareket etmenin özgürlük haklarıyla bağdaşmadığını belirttiler. Doktorlar, avukatlar, gazeteciler ve din adamlarının mesleki sır taşıyıcılar olduklarına dikkat çekilerek, Anayasanın kişiler hakkındaki özel bilgilerin güvenlik kurumları tarafından taleb edilmesi halinde, itiraz edilmesine izin verdiği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 13:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35