banner39

Almanya'da Pegida siyasete katılıyor

Almanya'nın Dresden şehrindeki İslam düşmanı Pegida hareketi, 7 Haziran'da yapılacak Belediye Başkanlığı seçimlerine katılmak istiyor. Dün Nürnberg'te de ilk Pegida gösterisi yapıldı.

Avrupa 17.02.2015, 17:28 17.02.2015, 17:28
Almanya'da Pegida siyasete katılıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın doğusundaki Saksonya Eyaletinin başkenti Dresden'de başlayan Pegida hareketinin 7 Haziran'da yapılacak Belediye Başkanlığı seçimlerine katılacağı bildirildi. Dün yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı 'Batının İslamlaşmasına Karşı Vatanseverler' hareketinin Dresden'deki 15. gösterisinde, hareketin kurucularından Lutz Bachman seçimlere katılacaklarını açıklayarak 3 adaydan bahsetti.

Bachmann kendisi sabıkalı olduğu için Belediye Başkanlığına aday olmuyor. Aynı zamanda internette yabancı düşmanlığı içeren mesajlar yayınladığı ve Hitler'e benzer bir resminin facebook'ta ortaya çıkmasından sonra Pegida derneği başkanlığından istifa etmişti.

Polisin verdiği bilgiye göre dün Dresden'de Pegida gösterisi için yaklaşık 4 bin 300 kişi toplandı, karşıt gösteri yapanların sayısı ise 400 kadardı. Bachmann gösteri sırasında yaptığı konuşmada geçen hafta sonu Almanya'nın diğer şehirlerinde yapılan Pegida benzeri gösteriler hakkında bilgi verdi. Ayrıca Pegida'nın, aralarında iltica başvurusu kabul edilmeyenlerin derhal yurtdışı edilmesini öngören prensibin de yeraldığı 10 kuralını tekrarladı.

Dresden'de yapılan dünkü gösteride yine politikacılar vatan haini olarak adlandırıldı. Almanya'nın doğusundaki başka şehirlerde sayıları bini bulmayan başka Pegida gösterileri de yapıldı. Leipzig'deki Legida gösterisine birkaç yüz kişi katılırken, yaklaşık 5 ayrı karşı gösteri yapıldı. Chemnitz'de yaklaşık 250 Pegida taraftarı toplanırken, bunlara karşı gösteri yapan 200 kişi vardı.

Magdeburg'ta İslam düşmanı 'Megida' gösterisine 780 kişi katıldı, yine bunlara karşı da yaklaşık 700 kişi gösteri yaptı. Başkent Berlin'de ise İslam düşmanı gösteriye yalnızca 170 kişi katıldı.

NÜRNBERG'TE İLK PEGİDA GÖSTERİSİ

Diğer taraftan Almanya'nın güneyindeki Bavyera Eyaletine bağlı Nürnberg şehrinde de ilk defa İslam düşmanı ve ırkçı bir gösteri yapıldı. 'Nügida' isimli gösteriye yalnızca 150 kişi katıldı. Nügida'ya karşı çıkanların sayısı ise 1500'den fazla idi.

Nürnberg'teki 'Maffai Meydanı'nda toplanan yaklaşık 150 Pegidacı, buradan Federal Mülteciler ve Göç Dairesi BAMF'nin bulunduğu semte doğru yürüdü. Nügida gösterisine Nürnberg'te bilinen neonaziler de katıldı.

Nügida'ya karşı yapılan gösteriye ise BAMF Başkanı Manfred Schmidt'te katılarak bir konuşma yaptı. Nürnberg'te 140 değişik ülkeden insanın birarada yaşadığını belirten Schmidt, farklı kültürlerin birarada yaşamasına Nürnberg şehrinin çok güzel bir örnek teşkil ettiğini söyledi. Schmidt, Nügida'ya karşı yapılan gösteriyi de 'çoğulculuk ve hoşgörü'nin bir işareti olarak gördüğünü kaydetti.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?