banner39

Almanya'da Pegidacılar azaldı, karşıtları çoğaldı

Almanya'da İslam düşmanı Pegida hareketi bölündükten sonra tekrar akşam gösterileri düzenlemeye başladı, katılım sayısı giderek azalırken, karşıt gösterilere katılanların sayısı arttı.

Avrupa 24.02.2015, 17:23 24.02.2015, 17:23
Almanya'da Pegidacılar azaldı, karşıtları çoğaldı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın birçok şehrinde dün yapılan İslam düşmanı Pegida gösterilerine yaklaşık 6 bin kişi katılırken, ırkçılara karşı yapılan gösterilenlere katılanların sayısında büyük artış görüldü. Frankfurt'taki gösterilerde İslam düşmanlarıyla karşıtları arasında arbede yaşandı. Pegida gösterisine katılan yaklaşık 60 kişi, bin kadar karşıt gösterici tarafından yolları kapatılarak engellendi.

Polisin verdiği bilgiye göre göstericiler tarafından güvenlik görevlilerine şişe, yumurta ve boya torbaları atıldı. Pegida'yı protesto eden göstericilerden 6'sı polis tarafından gözaltına alındı. Çıkan arbede sırasında iki polis hafif yaralandı.

Almanya'nın doğusundaki Saksonya Eyaletinin başkenti Dresden'de 16.sı yapılan Pegida gösterisine 5 bin kişinin katıldığı bildirildi. Gösteriye katılan ırkçı parti 'Die Freiheit' (Özgürlük) eski milletvekili Rene Stadtkewitz bir konuşma yaptı. Stadtkewitz, konuşmasına İslam'a saldırarak, 'şiddet yanlısı ve hoşgörüsüz bir ideoloji' olduğunu öne sürdü. Dresden'de Pegida'ya karşı gösteri yapan yaklaşık 250 kişi de 'Dünyaya açık bir Dresden' sloganıyla bir müzik konseri düzenlediler.

Leipzig'de yapılan Pegida benzeri 'Legida' gösterisi ile karşıt gösteriye yine geçen hafta olduğu gibi birkaç yüz kişi katıldı. İslam düşmanlarına karşı protesto gösterisi yapanlar 'Naziler dışarı' sloganı attılar. Chemnitz şehrinde düzenlenen ırkçı ve İslam düşmanı gösteriye yaklaşık 400 kişi katılırken, 200 kadar kişi de bunlara karşı gösteri yaptı.

Aynı şekilde Almanya'nın doğusundaki şehirlerden Magdeburg'da yapılan İslam düşmanı gösteriye 300 kişi katıldı, Pegidacıları protesto edenlerin sayısı ise polis tarafından 400 olarak bildirildi. Kassel'de Pegidaya benzer İslam düşmanı 'Kegida' gösterisine 60 kişi katıldı, bunları protesto için ise 180 kişi toplandı. Hannover'deki gösterilerde ise 100 Pegidacıya karşı 400 kişi gösteri yaptı.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?