Almanya'da peynir ürünlerinde tehlikeli bakteri

Almanya'da bazı peynir ürünlerinde, bağışıklığı zayıflayan insanlar için ölümcül tehlike oluşturan bir tür bakteri belirlendi.

Almanya'da peynir ürünlerinde tehlikeli bakteri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'daki süpermarketler zinciri Edeka, Real, Tengelmann, Kaufland und Lidl, DMK'nın Georgsmarienhütte isimli imalathanesinde üretilmiş rendelenmiş peynirlerinin geri toplanması için çağrı yaptı. Rendelenmiş peynir çeşitlerinin birçoğunda sağlığa zararlı bakteri tesbit edildi.

Almanya'nın en büyük süt ürünleri holdingi DMK, Bremen'de yaptığı açıklamada bu tür peynirlerin satıldığı marketlerin isimlerini bildirdi. Açıklamada geçen yıl Aralık ayı ile Ocak ayı ortalarında sözkonusu bakterinin tesbit edildiği belirtildi. Bakteri bulunan peynirler, 'Landhof', 'Mibell', 'Star Marke', 'Lovelio', 'Gutes Land' ve 'real Quality' markalarını taşıyor.

Rendelenmiş peynirlerin incelenmesinde 'Listerien' isimli bir bakteri tesbit edildi. Bu bakteri bağışıklığı zayıflayan bebeklerin, hamile kadınların ve yaşlıların, beyin iltihablanması gibi ölüme kadar götüren ağır hastalıklara yakalanmasına yolaçıyor. Peynirlerde bulunan değerlerin kanunen belirlenmiş sınırı aşmadıkları, ancak son kullanma tarihine kadar artma tehlikesinin bulunduğu kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 11:50
banner53
YORUM EKLE

banner39