Almanya'da PKK ile karşıtları çatıştı

Almanya'da PKK'lılarla karşıtları arasında değişik şehirlerde çatışmalar çıktı, yaralananlar oldu.

Avrupa 14.09.2015, 11:26 14.09.2015, 11:59
Almanya'da PKK ile karşıtları çatıştı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın bazı şehirlerinde PKK'lılar tarafından haftasonu yapılan gösteriler sırasında olaylar çıktı. PKK'lılarla karşıtlarının çatıştığı Hannover'deki gösteride Kürt asıllı bir Alman vatandaşının PKK'lılar tarafından bıçaklanarak yaralandığı, hastahaneye kaldırılarak ameliyat edildiği bildirildi.

Olaydan sonra Hannover şehri sokaklarında yaklaşık 1100 PKK taraftarının olayı protesto etmek için yürüdüğü belirtildi. Yaralanan kişinin 50 yaşında Kürt asıllı bir Alman vatandaşı olduğu ve daha önce PKK'ya karşı bir gösteriye katıldığı kaydedildi.

Toplantı yasağı konulmasına rağmen Essen şehrinde de PKK taraftarları ile aralarında çoğunlukta ülkücülerin bulunduğu karşıtları arasında çatışmalar çıktı. Polisin bildirdiğine göre ülkücüler Essen'de PKK'yı protesto gösterisi için başvuruda bulundu. Toplantı yasağına rağmen, yaklaşık 150 kişiden oluşan ülkücü grup ile 100 kadar PKK'lı arasında sözlü sataşma başladı. Çok sayıda polis olay yerine gelerek, iki taraf arasında fiili çatışmayı engelledi.

Hamburg şehrinde bir Türk gençlik derneği tarafından düzenlenen PKK karşıtı gösteriye yaklaşık bin kişi katıldı. Aynı saatlerde St. Georg semtinde 250 kadar PKK'lı toplandı. Polis, iki grubun arasına girerek, su sıkan araçlar da kullanarak çatışmaları engelledi.

Bu haftasonu Hamburg'ta ırkçıların düzenlediği bir gösteri için konulan yasak, Federal Anayasa Mahkemesi tarafından da onaylanmıştı. Ancak 30 kadar neonazi, Bremen'de gösteri yapabilmek için Hamburg merkez istasyonuna toplandı. Bunları engellemek isteyen yüzlerce solcu da istasyona geldi. Polisin müdahale ettiği olayda, tren yolunda insanlar bulunduğu bildirildiğinden 15 dakika boyunca tren ulaşımı durduruldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?