banner15

Almanya'da seçimler yaklaşırken Merkel önde

Almanya'da özel televizyon kanalı RTL ve haftalık dergi Stern'in ortak araştırmasına göre iktidar partileri üstünlüğünü koruyor, Yeşillerin oyları Sol Partiye kayıyor.

Almanya'da seçimler yaklaşırken Merkel önde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'daki son seçin anketine göre iktidardaki federal koalisyon hükümetinin büyük ortakları Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU bir hafta önce olduğu gibi oyların yüzde 41'ini alıyor. Ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti SPD'de de yüzde 22'lik oy oranında bir değişiklik görülmedi. Federal hükümetin küçük ortağı Hür Demokrat Parti FDP ise bir hafta önceki oylarından bir puan kaybederek yüzde 5'e düştü.

Asgari ücret, adil dağılım, kira güvenliği gibi ülke halkının önemli problemlerini dile getiren Sol Parti son günlerde oy oranını iki basamaklı rakama yükselterek yüzde 10'a ulaştı. Yeşiller ise 2 puan kaybederek yüzde 11'e düştü. Böylece bu yıl başından beri en kötü sonucu almış oldular.

Yeni kurulan Alternatif Parti AfD ve Korsanlar Partisi de ancak yüzde 3'er oy alabildiler. Bu iki partinin, yüzde 5'lik baraj uygulamasından dolayı yüzde 3 oyla Federal Parlamentoya girmeleri imkansız.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 10:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35