Almanya'da sigara dumanını yüze üflemek suç

Alman mahkemesi sigara içen birinin üniversite öğrencisi bir kızın yüzüne dumanını üflemesini adam yaralama suçu olarak gördü.

Almanya'da sigara dumanını yüze üflemek suç

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Erfurt İdare Mahkemesi, sigara için birinin, başka birinin yüzüne kasıtlı olarak dumanını üflemesini adam yaralama suçu olarak gördü. Mahkemede, Haziran ayında Erfurt'taki bir diskoda meydana gelen bir olay ele alınmıştı. Diskodaki bir üniversite öğrencisi, 30 yaşında sigara içen birisine sigara yasağını defalarca hatırlatmış, adam bu ikazlara kulak asmamış.

Üniversite öğrencisi ikazlarından sonra adamın yanından ayrılarak dans etmeye gitmiş. Öfkeli bir şekilde ardından gelen adam üniversiteli genç kızın yüzüne sigara dumanı üflemiş ve kışkırtıcı bir şekilde şimdi ne yapacağını sormuş. Bunun üzerine üniversite öğrencisi de adamın kafasına bardağı fırlatmış. Mahkeme, öğrencinin bardak fırlatmasını, adam yaralama suçuna karşı nefsi müdafaa olarak değerlendirdi. Sigara içen kişi, bayan öğrencinin sigara konusunda abartılı tepki gösterdiğini öne sürerek, başına fırlattığı bardaktan dolayı mahkemeye başvurmuştu.

Başsavcılık, yüzüne sigara dumanı üflenmesini aşağılayıcı ve hakaret edici bir davranış olarak gördüğünden dava edilen bayan öğrencinin kendini savunduğunu gerekçe göstererek serbest bırakılmasını taleb etti. Mahkeme ise bir adım daha ileriye giderek, adamın sigara dumanı üflemesini adam yaralama suçu olarak gördü.

Sigara dumanı nedeniyle pasif sigara içmek zorunda kalanların, kansere yolaçan bazı maddelerden, virüs ve bakterilerden madur oldukları, bugün artık bilimsel olarak ortaya konulmuş bir gerçek olarak biliniyor.

Üniversite öğrencisi kız, bardak fırlattıktan sonra sigara içen adamın kendisini boğmaya çalışmasına rağmen bu kişi hakkında şikayetçi olmadı.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 11:38
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayibogan
ayibogan - 7 yıl Önce

Karaktersizlik gostergesi olsa gerek 16 yasindaki kizimin yuzune sigara ufleyen kisiliksiz kocamin sekreterine cok kızgınım üstelikle bir defada degil bir sürü utanmada yüzüme bakabiliyor.

banner39