Almanya'da sığınmacı yurtlarına saldırılarda büyük artış

Almanya'da 2015’te sığınmacı yurtlarına bin 5 saldırı yapıldı ve bunların 901’i aşırı sağcılar tarafından gerçekleştirildi

Almanya'da sığınmacı yurtlarına saldırılarda büyük artış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya’da sığınmacı yurtlarına saldırılar 2015 yılında, bir önceki yıla göre 5 kattan fazla arttı.

Federal Suç Dairesinin (BKA) verilerine göre, 2015’te sığınmacı yurtlarına bin 5 saldırı yapıldı ve bunların 901’i aşırı sağcılar tarafından gerçekleştirildi. 2014’te sığınmacı yurtlarına 199 saldırı yapılmıştı.

Geçen yıl sığınmacı yurtlarını hedef alan saldırılardan 92'sinin kundaklama olduğu belirtildi.

BKA Başkanı Holger Münch, sığınmacı yurtlarına yönelik saldırıların artmasının büyük endişeye yol açtığını belirterek, faillerin kararlı bir şekilde ortaya çıkarılması ve cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Münch, aynı şekilde yabancı düşmanlığı ve nefret iklimi oluşturan internetteki sosyal ağlardaki aşırı sağcı tahrikin soruşturulması ve cezalandırılmasını istedi.

Öte yandan gece Baden-Württemberg eyaletinin Villingen-Schwenningen kentindeki bir sığınmacı yurduna el bombası atıldığı bildirildi. Tuttlingen emniyetinden yapılan açıklamaya göre,, sığınmacı yurdunda görev yapan bir güvenlik görevlisi el bombasını fark ederek gece 01.15’de durumu polise bildirdi. Pimi çekilmesine rağmen patlamayan bomba uzmanlarca imha edildi. 

Sığınmacılar binadan tahliye edilirken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2016, 13:45
banner53
YORUM EKLE

banner39