banner39

Almanya'da şirketlere elektrik indirimi tüketiciye yükleniyor

Almanya'da bu yıl 1500 şirket elektriği indirimli tarifle almak istiyor, devletin yapacağı indirim diğer tüketicilere yükleniyor.

Avrupa 22.10.2013, 11:35 22.10.2013, 11:37
Almanya'da şirketlere elektrik indirimi tüketiciye yükleniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da elektrik hatlarının genişletilmesine yapılacak masraflar için alınan ek ödemelerden muaf tutulmak için başvuran şirket sayısı giderek artıyor. Yeşiller tarafından Federal Parlamentoya sunulan soru önergesine federal hükümet tarafından verilen cevapta bu yıl 1500'den fazla şirketin muafiyet için başvuru yaptığı bildirildi. Daha önce de binlerce şirket ek ödeme yapmamak için müracaat etmişti.

Bu başvuruyu yapan şirketlerden 46'sı ülkede en çok elektrik tüketenler arasında yeralıyor. Geçen yıl 3 binden fazla şirket ek ödemeden muaf tutulmak için başvurdu. Bunlardan 1300'ünün müracaatı kabul edildi. 1800'ü için henüz bir karar verilmedi. Yeşillerin bildirdiğine göre bu yıl toplam 805 milyon Avro indirim yapıldı. Bunun 642 milyonu büyük tüketiciler için ayrıldı.

Elektrik hatlarının genişletilmesi için toplam elektrik ücretinin beşte biri ayrılıyor. Çok elektrik ihtiyacı olan şirketler bu kısmı ödememek için dilekçe verebiliyorlar. 2011 yılında federal koalisyon hükümeti bu şekildeki muafiyet hakkını büyük oranda genişletmişti. Ancak bu indirimlerden dolayı oluşan açık, elektrik ücretleri artırılarak sıradan tüketici vatandaşların sırtına yükleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?